ČTsport

ČTsport
pondělí 25. června 2018 Ivan
LOSOVÁNÍ EURO 2012

Češi chtějí hrát s Anglií a vyhnout se Španělsku

Velikost textu:
aktualizováno 2. 12. 2011 15:44

Kyjev – Čeští fotbalisté se dnes dozvědí jména soupeřů v základní skupině mistrovství Evropy. V kyjevském Paláci umění se uskuteční losování, v němž jsou svěřenci trenéra Michala Bílka nasazeni ve čtvrtém koši spolu s Francií, Dánskem a Irskem. Česká výprava by přivítala, kdyby se ocitla v jedné skupině spolu s Anglií, naopak se chce vyhnout mistrům Evropy a světa Španělům, s nimiž Češi dvakrát prohráli v kvalifikaci. Přímý přenos losování sledujte od 18:30 na ČT4 a webu sportživě.cz.

Autor vítězného gólu Petr Jiráček slaví
Autor vítězného gólu Petr Jiráček slaví

"Los se nedá ovlivnit, ale myslím, že dva zápasy se Španělskem stačily. Byl bych rád, kdybychom ho nedostali," prohlásil trenér Bílek. "Bude to opravdu skvělé mistrovství a není si z čeho vybírat. Na jednu stranu bychom si přáli atraktivní soupeře, kteří hráče motivují k velkým výkonům, na druhou stranu chceme skupinu, ze které můžeme postoupit," doplnil manažer reprezentace Vladimír Šmicer.

přehrát video
Miroslav Karas k losování ME 2012

"Chtěl bych Anglii, protože jsem tam hrál. Z prvního koše by to chtělo asi Polsko nebo Ukrajinu, i když s Nizozemskem jsou to vždycky velmi dobré zápasy, takže bych se nebránil ani jim. Pak asi Švédsko, které má v kádru Ibrahimovice," řekl Šmicer. Preferoval by také zařazení do skupin A či B, aby tým hrál skupinu v Polsku. "Fanoušci by to měli blízko," dodal Šmicer.

Bílek souhlasí hlavně s Anglií. "Chtěl bych pořádající Poláky. Pak bych bral také Anglii, ale ze třetího koše bych to viděl na Řecko nebo Chorvatsko. Nemyslím, že by vadilo, že v únoru hrajeme v Řecku přátelské utkání," dodal.

Chybět nebude ani Panenka

Losování se zúčastní také mistr Evropy z roku 1976 Antonín Panenka, který je pozvaný spolu s dalšími legendami jednotlivých šampionátů, aby se zúčastnil prezentace nového míče Tango 12, se kterým se turnaj bude hrát. "Překvapilo mě to. Mají ale připravený program tak, že z každého šampionátu v historii vybrali jednu postavu a ta přinese míč, se kterým se tehdy hrálo. Já tedy přinesu míč za rok 1976. Budou tam třeba i Beckenbauer nebo Zidane."

Oba budou losování sledovat přímo z místa. Spolu s nimi jedou do Kyjeva za českou asociaci také předseda Miroslav Pelta, vedoucí národního týmu Jaroslav Dudl, generální sekretář Rudolf Řepka, šéf logistiky Dušan Žovinec, bezpečnostní manažer Martin Synecký a ředitel PR Jaroslav Kolář. 

Jako první budou vylosovány týmy z prvního koše. Losování provede generální sekretář UEFA Gianni Infantino. Už nyní je jisté, že ve skupině A bude jako pořadatel Polsko a ve skupině D Ukrajina. Na skupiny B a C tak připadne Španělsko a Nizozemsko.

Michal Bílek
Michal Bílek

Následně přijde na řadu čtvrtý koš s Českem, Francií, Irskem a Dánskem. Z druhého koše budou vylosovány Německo, Itálie, Anglie nebo Rusko a ze třetího Chorvatsko, Řecko, Portugalsko či Švédsko. Vždy po vytažení jména země bude z dalšího osudí určeno, na které pozici (2 až 4) tým ve skupině bude.

Složení košů pro los ME:

1. koš: Polsko (skupina A), Ukrajina (skupina D), Španělsko, Nizozemsko,
2. koš: Německo, Itálie, Anglie, Rusko,
3. koš: Chorvatsko, Řecko, Portugalsko, Švédsko,
4. koš: Dánsko, Francie, ČR, Irsko.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.