PAOK Soluň vyhrál nad Tottenhamem a s dalšími pěti týmy postupuje

Praha - Další šestice týmů si v dnešním programu pátého kola základních skupin fotbalové Evropské ligy zajistila účast v jarních bojích. Z postupu se radují fotbalisté Atlétika Madrid, Charkova, Bragy, Standardu Lutych, Hannoveru a PAOK Soluň. Řecký celek překvapivě zvítězil 2:1 na hřišti třetího mužstva Premier League Tottenhamu a stále prochází skupinou bez porážky. Již před čtyřmi týdny si vybojovalo účast ve vyřazovací fázi šest celků - PSV Eindhoven, Legie Varšava, Sporting Lisabon, Bilbao, Twente Enschede a Anderlecht Brusel.

Standard Lutych - Hannover 96
zdroj: ČTK/AP

Atlético, které soutěž opanovalo v předminulém ročníku, se dokázalo vzpamatovat z víkendové porážky 1:4 v madridském derby s Realem a svůj postup mezi 32 nejlepších týmů stvrdilo výhrou 1:0 na horké půdě Celtiku Glasgow. Skotský celek o víkendu nastřílel v domácí lize pět branek, ale dnes vyšel naprázdno. Na lavičce domácích seděl osmnáctiletý český talent Filip Twardzik.

PAOK dokonale využil toho, že se Tottenham soustředí na Premier League a v Evropské lize nechává hrát náhradníky. Vlažný přístup "kohoutů" potrestali hosté dvěma góly už během úvodních čtrnácti minut, a i když od konce první půle hráli v deseti, po změně stran ubránili těsnou výhru 2:1.

Braga měla v utkání s druholigovým anglickým Birminghamem trnitou cestu za postupem. Už po jedenácti minutách proti ní nařídil sudí penaltu, ale brankář Quim souboj s hostující útočníkem Žigičem vyhrál. Rozhodující trefu pak těsně po pauze obstaral domácí Hugo Viana.

Ve druhém utkání skupiny H asistovala trojice českých rozhodčích v čele s Liborem Kovařík u velkého obratu Brugg na hřišti Mariboru. Domácí ještě v 73. minutě vedli 3:0, ale hosté čtyřmi góly během šestnácti minut dokonale obrátili skóre. Z vítězné branky se radoval se radoval Donk, který odčinil předešlý vlastní gól. Český útočník Brugg Matěj Vydra je kvůli zranění dlouhodobě mimo hru.

Z legionářů zasáhl do hry pouze Tomáš Jun z Austrie Vídeň. V Charkově ale příliš důvodů k radosti neměl, domácí Metalist totiž vyhrál hladce 4:1 a pojistil si účast v jarních bojích. O druhé postupové místo svedou v posledním kole na dálku souboj Austria a přemožitel Jablonce z předkola Alkmaar.

Ve skupině B přišla o naděje na postup Kodaň, kterou v předkole Ligy mistrů vyřadila Plzeň. Dánský celek jen remizoval s Poltavou a vinou horší vzájemné bilance už nemůže dohnat Hannover, který slaví postup navzdory porážce s Lutychem.

Výsledky 5. kola základních skupin Evropské ligy

Skupina A:

Rubin Kazaň - Shamrock Rovers 4:1 (2:1)

Branky:10. a51. Váldez, 36. Natcho, 62. Martins - 12. Oman. Rozhodčí: Lechner (Rak.).

Tottenham - PAOK Soluň 1:2 (1:2)

Branky: 38. Modrič z pen. - 6. Salpingidis, 14. Athanasiadis. Rozhodčí: Nijhuis (Niz.). ČK: 38. Stafylidis (PAOK).

Skupina B:

Standard Lutych - Hannover 2:0 (1:0)

Branky: 26. Tchité, 59. Cyriac. Rozhodčí. Damato (It.).

Vorskla Poltava - FC Kodaň 1:1 (1:1)

Branky: 31. vlastní N'Doye - 37. N'Doye. Rozhodčí: Kulbakov (Běl.).

Skupina C:

Legia Varšava - PSV Eindhoven 0:3 (0:1)

Branky: 32. Manolev, 59. Martens z pen., 68. Labyad. Rozhodčí: Aydinus (Tur.). ČK: 56. Kuciak (Legia).

Rapid Bukurešť - Hapoel Tel Aviv 1:3 (1:3)

Branky: 43. Deac z pen. - 12. Igiebor, 39. Tamuz z pen., 45. Toama. Rozhodčí: Szabó (Maď.).

Skupina G:

Malmö - AZ Alkmaar 0:0

Rozhodčí: Courtney (Sev. Ir.).

Metalist Charkov - Austria Vídeň 4:1 (2:1)

Branky: 17. Děvič, 40. Edmar, 60. Gueye, 90. Sosa - 19. Mader. Rozhodčí: Balaj (Rum.).

Skupina H:

Sporting Braga - Birmingham 1:0 (0:0)

Branka: 51. Viana. Rozhodčí: Strömbergsson (Švéd.).

Maribor - FC Bruggy 3:4 (1:0)

Branky:10. a68. Volaš, 51. vlastní Donk -74. a77. Dirar, 82. Akpala, 90. Donk. Rozhodčí: Kovařík (ČR).