ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika

Lafata vstoupil do Klubu ligových kanonýrů. Cítí se šťastný

Velikost textu:
aktualizováno 26. 11. 2011 22:51

Liberec – Fotbalový kanonýr David Lafata je šťastný, že jej už nemusí tížit břemeno, kdy pokoří hranici stovky ligových branek. Jubilejní trefy se dočkal dnes v severočeském derby proti Liberci, ve kterém vedoucím gólem pomohl Jablonci k remíze 2:2. Lafata sice cítil určitou rozpolcenost, protože jej mrzel konečný výsledek, ale radost ze vstupu do Klubu ligových kanonýrů v něm nakonec převážila. Míč, jímž dnes vstřelil svoji stou branku, si v budoucnu doma vystaví na čestné místo.

David Lafata
David Lafata

"Přiznám se, že dnes mám z gólu větší radost než kdy jindy. Jsem moc rád, že jsem se té stovky dočkal. Trochu mě mrzí, že jsme nakonec nevyhráli, ale jestli bych vítězství vyměnil za ten gól? Těžká otázka, asi bych to nechal, jak to je," řekl s úsměvem Lafata v útrobách libereckého stadionu, kde se "kulaté" branky dočkal. Třicetiletý reprezentant se letos chlubí skvělou formou, na podzim nastřílel už sedmnáct branek a mezi elitní kanonýry doslova vletěl. Přesto teď cítí úlevu z toho, že mezi "stovkaři" konečně je. "Nemusel jsem hodně čekat, za to jsem šťastný. V posledních týdnech se v rozhovorech pořád omílalo, jaké by to mohlo být, až se mi to povede... Teď se to stalo a jsem rád, že se to zklidní," líčil Lafata.

Netají se tím, že si na mediální pozornost příliš nepotrpí. "Ale že by se něco změnilo tím, že jsem stý gól dal? To zase vůbec, jinak se cítit nebudu. A góly budu chtít dávat pořád," řekl Lafata. A pomalu může přemýšlet, jestli další trefy nepřidá v zahraničí, pokud v zimě přestoupí. "Uvidíme, je mi třicet. Jsem teď v životní formě a mám možná poslední šanci někam jít. Když se objeví něco solidního, rád bych to využil, ale když to nevyjde, spokojený budu i v Jablonci," přemítal Lafata, který už dříve okusil angažmá v řeckém Xanthi a Austrii Vídeň.

Rodák z jihočeského Olešníku se dnes stal šedesátým hráčem, který do prestižního klubu vstoupil. Necelou hodinu po něm to dokázal také jeho parťák z národního týmu Milan Baroš z Galatasaraye Istanbul. "Také mu na dálku gratuluju. Určitě jsem to nebral jako souboj, kdo z nás tu stovku pokoří dřív," řekl Lafata. Proslulý je také tím, že si od svých fotbalových začátků do speciálních deníčků zapisuje všechny své vstřelené branky, ať jde o přípravné, nebo mistrovské zápasy. Na zaznamenání dnešního gólu z Liberce se ale těší obzvlášť. "Budu si ho pamatovat velmi dobře. A možná si ho i nějak vybarvím," popisoval v dobré náladě Lafata.

Z libereckého stadionu si odnášel i cennou relikvii – míč, jímž v 37. minutě pokořil brankáře Davida Bičíka. Jeden z libereckých pořadatelů jej Lafatovi po utkání také hned předal. "Musím Libereckým poděkovat, že mi míč zajistili. Teď si jej doma někde schovám, aby ho třeba nevzaly děti, ale pak si ho někde asi vystavím," popisoval Lafata. Paradoxní je, že v začátcích jeho kariéry v Českých Budějovicích by asi málokdo tipoval, že se Lafata jednou dostane mezi nejlepší české kanonýry historie po bok Pepiho Bicana, Vlastimila Kopeckého, Oldřicha Nejedlého nebo Jana Kollera. Lafata dal první ligový gól až ve svém 33. zápase, když mu bylo 20 let.

Hráči Jablonce se radují z gólu Lafaty
Hráči Jablonce se radují z gólu Lafaty

"Na to také nezapomenu. Bylo to proti Ostravě, dával jsem gól hlavou po rohovém kopu. A v tom utkání jsem dal branky hned dvě," přesvědčil Lafata o tom, že o svých střeleckých manévrech si udržuje dokonalý přehled. Lafata stovku pokořil na stadionu, kde se v dubnu stejného jubilea dočkal i Jan Nezmar, liberecká opora. Nezmar teď nastupuje jako střední obránce, a přestože Lafatu jako svého následovníka mezi střeleckou smetánkou vidí rád, dnešní trefou jej jablonecký střelec příliš nepotěšil. "Před zápasem jsme si dělali srandu a říkal jsem mu, že mi nebude vadit, když stý gól dá, ale hlavně ať vyhrajeme. Takže se to moc nesplnilo, gól jsme mu navíc doslova darovali po naší hrubce, ale jinak mu samozřejmě gratuluju," uvedl Nezmar na Lafatovu adresu.

Ke svému rivalovi Nezmar chová sympatie, protože jsou oba podobnými hráči. "Moc gólů zpoza vápna ani jeden z nás nedal. David mně říkal, že by to prý spočítal na prstech jedné ruky, mně by na to stačil prst jediný," smál se Nezmar, který stejně jako Lafata proslul hlavně jako bijec v pokutovém území. "Příliš hezkých gólů jsem opravdu nedal," souhlasil Lafata. Lafata se teď těší na to, až své jablonecké spoluhráče za týden, až skončí podzimní část sezony, pozve na pohoštění.

Protože je jeho největším koníčkem myslivost, objedná pro ně zvěřinové speciality. "To už je zajištěné, ale uvidím, jestli po mně kluci za stý gól ještě nebudou chtít něco extra. Takže nevím, jestli třeba něco nebudu muset ještě zaplatit. Ale zkrátka nepřijdou. Jestli někomu mám poděkovat, tak jim, protože v Jablonci jsem dal nejvíc branek. A velký dík patří i rodině, která mě pořád podporuje," řekl Lafata. Sám se prý dnes na oslavu necítí. "Možná si dám až v neděli s manželkou trochu šampaňského, dnes bych odpadl rychle," vysvětloval.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.