ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Český fotbal na kolotoči: Šmicra by mohl nahradit Chovanec

Velikost textu:

Praha - Český fotbal zažívá období razantních změn. Avizované rošády ve vedení pražské Sparty může doprovodit změna na místě reprezentačního manažera. Nový ředitel Fotbalové asociace České republiky Miroslav Pelta vyrazil do boje proti chování reprezentačního týmu. Pelta se nijak netajil zklamáním z chování jak hráčů, tak manažera Vladimíra Šmicra a v kuloárech se už spekuluje, že by Šmicra mohl nahradit Josefem Chovancem nebo členem realizačního výboru FAČR Karlem Poborským.

Vladimír Šmicer
Vladimír Šmicer

Těsně po tom, co se začalo proslýchat o možném personálním zemětřesení na Spartě, se vynořily spekulace o dalších razantních změnách. Dle deníku Sport se na Spartě otřásá židle pod generálním manažerem Josefem Chovancem i trenérem Martinem Haškem, jejichž odchod by do Sparty mohl vrátit současného trenéra reprezentačních mladíků Jaroslava Hřebíka.

Personální obměna na Spartě by dle zákulisních hlasů mohla zasáhnout i do složení reprezentačního týmu. Diskutuje se totiž o tom, že sparťanský "GSM" Jozef Chovanec by mohl nahradit současného manažera Šmicra. "Tahle varianta existuje," řekl zdroj Sportu. "Ale jestli se k ní Pelta odhodlá, není jisté." 

Vulgární video oslav fotbalistů

Jisté je, že nový muž v čele českého fotbalu má značné výhrady k tomu, jak generální manažer Šmicer zvládl vulgární oslavy a následné trhání obleků českých fotbalistů v rámci postupu na Euro 2012. "Zklamal mne jeho přístup," konstatoval Pelta pro televizi Nova. Zároveň potvrdil, že si Šmicra pozval na pondělní jednání výkonného výboru FAČR pro podání vysvětlení. Zda se chystá k zásadním změnám, ovšem Pelta zatím nespecifikoval. "Nechci avizovat nějaké personální změny, ale pokud bude většina kolegů pro…," naznačil Pelta na Nově. Osud Šmicra bude v rukou držet 13 členů výkonného výboru.

Šmicer se Pelty nebojí. "Nemohl jsem ničemu zabránit," říká. Ztrátu funkce si nepřipouští. Splnil totiž úkol, který si předsevzal, tedy postup na Euro. Chování Baroše, Rosického a spol. ovšem šokovalo nejen fanoušky, ale i laickou veřejnost a obchodní partnery českého fotbalu. Je tedy těžké uvěřit, že by incident zůstal bez dohry. I proto se v kuloárech diskutuje o manažerově budoucnosti a jeho možných nástupcích – Jozefu Chovancovi a Karlu Poborském.

Předseda FAČR Miroslav Pelta
Předseda FAČR Miroslav Pelta
Více fotek
 • Předseda FAČR Miroslav Pelta autor: Alexandra Mlejnková, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/31/3040/303939.jpg
 • Josef Chovanec zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/28/2795/279455.jpg
 • Karel Poborský autor: Pavel Wellner, zdroj: Isifa/LN https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/29/2833/283225.jpg
 • Jaroslav Hřebík zdroj: ISIFA/LN https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/31/3044/304355.jpg

Byl by to opravdu zajímavý kolotoč. Poborský je spolumajitelem klubu v Českých Budějovicích, kam láká od příštího ledna právě Chovance, jenž po podzimu skončí na Letné. Poborský byl zároveň výkonným výborem poslán do realizačního týmu reprezentace s tím, aby pozvedl morálku po letním prohraném zápasu s Norskem. Ostudný návrat reprezentace tudíž nejde rozhodně mimo něj.

Co by mohlo rozhodnout o Chovancově funkci v reprezentaci? Není žádným tajemstvím, že Pelta má výborné vztahy s majitelem Sparty Danielem Křetínským. Mohl by tak elegantně vyřešit sparťanské personální problémy. Celý tento kolotoč je ovšem stále pouze ve stádiu spekulací. Světlo může přinést až pondělní jednání výkonného výboru.

Zdroj: ČT sport, deník Sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.