ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita

Policie na Spartě řešila první přestupky

Velikost textu:
aktualizováno 10. 5. 2008 19:34

Praha - Speciální pracoviště Obvodního soudu pro Prahu 7, které během ligového zápasu pražské Sparty a ostravského Baníku poprvé v historii fungovalo přímo na fotbalovém stadionu, dnes nemuselo rozhodovat. Policisté zajistili pouze tři fanoušky, kteří se v hledišti nebo okolí sportoviště dopustili přestupku. Dva z nich, jichž se dopustili příznivci Baníku, řešila přestupková komise, která pro dnešní den také fungovala na stadionu. Jeden přestupek vyřešili policisté na svém oddělení. Všichni tři výtržníci byli v přestupkovém řízení potrestáni pokutou.

Policie odvádí fotbalového výtržníka.
Policie odvádí fotbalového výtržníka.
Otevřít galerii
 • Policie odvádí fotbalového výtržníka. autor: čt24, zdroj: čt24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Fanoušci Baníku Ostrava autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/3/213/21227.jpg?1272388634

Během zápasu byli lehce zraněni další tři fanoušci, které odvezla záchranná služba. Další příznivec fotbalu byl natolik posilněn alkoholem, že ho musel odvézt speciální vůž městské policie.

Na důležité předposlední kolo fotbalové ligy přijel z Ostravy do Prahy
zvláštní vlak, který přivezl asi tisícovku fanoušků Baníku. Cestu
poznamenala tragédie, p ři níž třicetiletý muž vypadl z vlaku a zemřel. Zápas nakonec skončil vítězstvím Baníku, tento výsledek může připravit Spartu o mistrovský titul.

Předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček však novinářům řekl, že mimořádného kroku v historii justice přesto nelituje. Podle něj právě to, že fanoušci věděli, že mohou být potrestáni okamžitě po svém prohřešku ještě na stadionu, přispělo k tomu, že policie, státní zástupci ani soudci nemuseli řešit žádný trestný čin. "Naše akce byla především preventivní a odstrašující," řekl Sváček.

O zřízení improvizované soudní síně rozhodl městský soud a Městské stání zastupitelství v Praze ve spolupráci s policií a Českomoravským fotbalovým svazem. Chtěl tak urychlit potrestání agresivních fanoušků a zamezit násilnostem při fotbalovém utkání.

Pokud by v průběhu zápasu policisté zadrželi případného násilníka, předali by ho státnímu zástupci, který by ho mohl okamžitě poslat před soudce v improvizované soudní síni. Celý proces by tak mohl trvat jen několik desítek minut.

Soudní tým tvořilo osm členů, jeden soudce, dva žalobci a administrativní pracovníci. Připraven byl také obhájce. Hned naproti soudní síni si dnes provizorní pracoviště zřídil městský úřad pro Prahu 7, který řešil přestupky.

Policisté odváději fotbalového výtržníka.
Policisté odváději fotbalového výtržníka.

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.