ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita

Zemřel jediný maďarský držitel Zlatého míče Flórián Albert

Velikost textu:

Budapešť – V Budapešti dnes v brzkých ranních hodinách zemřel slavný fotbalista Flórián Albert, který v roce 1967 vyhrál Zlatý míč pro nejlepšího hráče působícího v Evropě. Jediný maďarský držitel slavného ocenění se dožil sedmdesáti let. Pravděpodobným důvodem úmrtí legendárního fotbalisty byly pooperační komplikace, minulý týden se totiž podrobil chirurgickému zákroku srdce.

Maďarská fotbalová legenda Florián Albert
Maďarská fotbalová legenda Florián Albert

Útočník během své kariéry nastupoval jen za budapešťský Ferencváros, za který nastřílel 383 branek v 537 zápasech a čtyřikrát vyhrál domácí ligu. V národním dresu odehrál 75 zápasů a trefil se jednatřicetkrát. Zúčastnil se světových šampionátů v letech 1962 a 1966 a z olympiády v Římě v roce 1960 si přivezl bronzovou medaili.

Proti někdejšímu Československu nastoupil Albert ve dvou soutěžních a jednom přátelském utkání. Poprvé to bylo 10. června 1962 ve čtvrtfinále mistrovství světa v Chile, maďarští fotbalisté tehdy prohráli 0:1. O dva roky později vstřelil Albert v přátelském utkání dva góly. Přesto to na vítězství nestačilo, duel skončil remízou 2:2. I ve třetím zápase se Albert trefil do československé sítě. Bylo to v kvalifikaci o postup na mistrovství světa 1970 v Mexiku, v Budapešti maďarský tým 25. května 1969 tehdy zvítězil 2:0.

Ferencváros na počest legendárního fotbalisty po něm pojmenoval v roce 2007 svůj stadion.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.