ČTsport

ČTsport
čtvrtek 18. října 2018 Lukáš

Jihoafrické faux pas skončilo omluvou

Velikost textu:

Johannesburg - Jihoafrický fotbalový svaz se omluvil za školáckou chybu, kterou uvedl ve zmatek fanoušky i vlastní hráče, když si důkladně neprostudoval pravidla kvalifikace na africký šampionát. Kouč Pits Mosimane se domníval, že k postupu stačí bezbranková remíza se Sierra Leone, protože pak bude mít tým Bafana Bafana nejlepší skóre. Proto také hráči bezprostředně po zápase obíhali čestné kolečko a tančili před nadšenými fanoušky na tribunách. Brzy se však ukázalo, že místo nich se na lednový Pohár afrických národů kvalifikoval podceňovaný Niger, jenž měl z tria týmů v čele nejlepší bilanci vzájemných zápasů.

Jihoafričtí fotbaloví fanoušci
Jihoafričtí fotbaloví fanoušci

"Hluboce litujeme, že jsme zklamali národ," uvedl prezident národního svazu Kirsten Nematandani na tiskové konferenci deset dní poté, co pořadatelé loňského mistrovství světa přišli o účast na kontinentálním šampionátu.

Poté, co se jihoafrický svaz dozvěděl, že na šampionát postupuje Niger, odvolal se k africké konfederaci s tvrzením, že pravidla byla špatně zformulována. Tento týden však svůj protest, s nímž neměl šanci na úspěch, stáhl. "Naší hlavní snahou bude zajistit, aby se už nic takového neopakovalo," uvedl Nematandani ve svém prvním veřejném prohlášení od minulé soboty, kdy v televizi gratuloval hráčům k postupu na šampionát.

Nešťastný trenér Mosimane od té doby s médii nekomunikuje, nicméně své místo si udržel. "Přijali jsme jeho omluvu a vyjádřili mu podporu, kterou potřebuje, aby udělal z Bafana Bafana vítězný tým," dodal výkonný šéf jihoafrického svazu Robin Petersen, podle nějž bylo špatné nastudování pravidel chybou celé reprezentace.

 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.