Rychlejší? Přehlednější? Zkuste nový web ČT sport spuštěný v testovacím režimu.

ČTsport

ČTsport
středa 12. prosince 2018 Simona

Španělé a Italové si mohou zajistit EURO

Velikost textu:

Praha - Fotbalové mistrovství Evropy 2012 může poznat po Polsku, Ukrajině a Německu minimálně další dva své účastníky. Postup si dnes mohou zajistit Španělé a Italové, teoretickou šanci má i Nizozemsko. Francie se může šampionátu výrazně přiblížit.

EURO 2012
EURO 2012

Před Španěly leží papírově lehký úkol porazit outsidera skupiny Lichtenštejnsko. Zisk tří bodů by jim už zajistil první místo ve skupině I, kam patří i česká reprezentace, a přímý postup na turnaj. Pro nejvýše postavený tým v žebříčku FIFA by to neměl být větší problém, v prvním utkání vyhrál v Lichtenštejnsku 4:0 a v soutěžních zápasech má sérii 11 vítězství. Dvanáctou výhrou by vyrovnal svůj rekord.

Lichtenštejnsko se ale chytlo dvěma duely s Litvou, z nichž překvapivě vytěžilo čtyři body, aniž by inkasovalo. Jistou šanci mu dává i fakt, že Španělsko má v poslední době problémy s obranou. Chybějí mu obvyklí stopeři Puyol a Piqué, navíc úřadující mistři světa od loňského triumfu v JAR inkasovali ve 13 zápasech 17 branek. "Sice nám chybějí Gerald Piqué s Carlesem Puyolem, ale to není omluva. Jsme mistři světa, tak musíme mít více možností, jak je nahradit," uvedl záložník Cesc Fábregas, který se dvěma góly postaral o páteční výhru 3:1 v přípravném utkání s Chile. Šanci na postu stopera zřejmě dostane jeden z mladých obránců Dominguéz, Botía či Montoya.

Cesc Fabregas
Cesc Fabregas

Zápas Skotska a Litvy mimořádně zajímá český tým

Ve skupině I se bude hrát vedle duelu Španělska s Lichtenštejnskem také souboj mezi Skotskem a Litvou, který bude zajímat především české fotbalisty. Výsledek tohoto utkání totiž může výrazně promluvit do jejich šancí na postup do baráže.

Pokud by zápas skončil remízou, stačilo by Čechům získat v posledních dvou zápasech dva body. V případě výhry by se však Litva vrátila do boje o baráž, o kterou by si mohla zahrát v závěrečném utkání právě s Českem. Výhra Skotů by rovněž dostala Čechy pod tlak, protože by rozdíl byl rázem jen dva body ve prospěch svěřenců trenéra Michala Bílka a oběma celkům by scházely dva zápasy.

Itálie má jistotu pouze po vítězství nad Slovinskem

Vedle Španělů si postup může zajistit i Itálie, ta však má úlohu o něco těžší. Potřebuje totiž porazit účastníka posledního mistrovství světa Slovinsko. Na turnaj ale Italy posune i případná ztráta Srbů s Faerskými ostrovy.

Teoretickou šanci na postup má i Nizozemsko, které proti Finsku bude chtít potvrdit zatím stoprocentní bilanci. Zároveň k jistotě postupu potřebuje, aby Švédsko nevyhrálo nad San Marinem, které ale dosud nezískalo ani bod a má skóre 0:44.

Výrazně přiblížit turnaji se pak může Francie, pokud dokáže zvítězit nad Rumunskem. Pak už by ji o ME mohla připravit jen výraznější prohra s Bosnou. Podobně je na tom Anglie, která potřebuje zdolat Wales, aby měla klid do závěrečného utkání s Černou Horou, v němž by jí stačilo neprohrát.

Řecko si v případě výhry nad Lotyšskem pojistí ve skupině F minimálně baráž.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.