ČTsport

ČTsport
pondělí 15. října 2018 Tereza

Fotbalisté bez domova chtějí na světový šampionát

Velikost textu:
aktualizováno 17. 6. 2011 16:45

Praha - O šanci reprezentovat Českou republiku na světovém fotbalovém šampionátu bezdomovců (Homeless World Cup), který se uskuteční koncem srpna v Paříži, bojuje téměř stovka fotbalistů bez domova. Národní kvalifikace se účastní devět týmů, kromě sportovců z metropole přijeli například fotbalisté z Pardubic, Hradce Králové či Rumburku. "Vybíráme reprezentaci. Vítězný tým dá čtyři hráče a zbytek vybereme my na základě výkonu. Chceme, aby měl šanci každý," řekl organizátor turnaje a manažer reprezentace bezdomovců Josef Šedivý.

Národní kvalifikace na Homeless World Cup
Národní kvalifikace na Homeless World Cup
Otevřít galerii
 • Národní kvalifikace na Homeless World Cup zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/27/2648/264716.jpg?1308315428
 • Národní kvalifikace na Homeless World Cup zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/27/2648/264717.jpg?1308315462

Národním kolem fotbalové soutěže žilo veřejné hřiště v Masné ulici na Starém Městě. Sportovce a jejich týmy přišlo podpořit i několik jejich přátel, kteří se přes malý počet snažili navodit správnou atmosféru fotbalového "kotle". Seděli na lavičkách obklopených igelitovými taškami obsahujícími jejich veškerý majetek a povzbuzovali je hlasitým skandováním, pískáním a troubením na umělohmotné trumpety; sílu si dodávali popíjením laciného vína z láhve, která mezi nimi kolovala.

Michal Baleja, účastník loňského MS:

"Co to pro mě znamenalo? Životní úspěch."

přehrát video
Reportáž Ley Surovcové

Sestavu týmů tvořili klienti Armády spásy, diagnostického ústavu, terapeutické komunity nebo doléčovacího drogového centra. Motivace vyhrát je velká. Sociálně vyloučení lidé totiž nedostanou jen šanci reprezentovat svoji zemi, ale také změnit svůj život. Že má akce smysl, dokázal také výzkum po šampionátu v Kadani v roce 2007. Vyplynulo z něj totiž, že velká část bezdomovců nebo drogově závislých získala novou motivaci do života. Třetina získala pravidelné zaměstnání a někteří začali studovat.

Mistrovství světa týmů bezdomovců se koná od roku 2003; čeští účastníci mají podle Šedivého možnost změřit své síly se zahraničními fotbalisty již popáté.

Výzkum mezi účastníky turnaje bezdomovců
Výzkum mezi účastníky turnaje bezdomovců
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.