ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika

Jednadvacítka sní o vítězném vstupu do Eura

Velikost textu:

Viborg (Dánsko) - Fotbaloví reprezentanti do 21 let už netrpělivě vyhlížejí svůj start mistrovství Evropy v Dánsku, které zároveň slouží jako kvalifikační síto pro olympijské hry v Londýně 2012. Úvodní test s Ukrajinou ve Viborgu podle nich samotných může zásadně ovlivnit postupové vyhlídky v základní skupině B, kde pak ještě narazí na Španělsko a Anglii. "Lvíčata" si nechtějí připustit, že by do dvojboje proti gigantům šli bez bodového zisku. Vysoké ambice však netají ani Ukrajinci. Hlavním rozhodčím je Srb Milorad Mažič. Zápas začíná v 18:00, přímý přenos vysílá ČT4 a web Sportživě.cz.

Trénink reprezentace do 21 let
Trénink reprezentace do 21 let
Otevřít galerii
 • Trénink reprezentace do 21 let autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/27/2614/261331.jpg?1307360619
 • Jakub Dovalil autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Češi mají ve skupině dva věhlasné soupeře, ale právě dnešní duel s Ukrajinou podle nich bude zlomový. "Myslím, že to bude nejtěžší zápas. Od těch prvních se totiž všechno odvíjí. Výhra by byla ideální pro pohodu v týmu a vstup do turnaje, remíza nás nechá ve hře, ale prohra by už byla nepříjemná," řekl trenér českého týmu Jakub Dovalil, který se svými svěřenci dorazil do dějiště turnaje Viborgu ve čtvrtek.

Výhra by Čechy nadchla. "Se třemi body na začátku se prostě dýchá lépe, než to honit na poslední chvíli. Zvlášť v situaci, kdy nás pak čekají Španělsko a Anglie," řekl Dovalil. "Ukrajina se možná podceňuje, ale může to být nejnebezpečnější soupeř ve skupině," přidal se útočník Libor Kozák.

přehrát video
Reprezentace před začátkem ME

Ukrajinci srší sebevědomím, přijeli si prý pro titul

Také Ukrajinci, kteří sázejí především na kostru týmu složenou z hráčů Šachtaru Doněck a Dynama Kyjev, k nedělní premiéře hledí s velkým očekáváním. "Duel s Českem je pro nás nejdůležitější zápas, od kterého se budou odvíjet naše ambice," zvolil podobný tón jako Dovalil jeho protějšek na ukrajinské lavičce Pavel Jakovenko. Záložník Jevgenij Konopljanka dokonce sebevědomě prohlásil, že Ukrajinci si do Dánska přijeli pro titul. O kvalitě týmu hovoří i to, že sedm hráčů ukrajinské jednadvacítky už nahlédlo do seniorské reprezentace.

Mladí Češi si od kontinentálního šampionátu, na němž se představí po čtyřech letech, ale také slibují hodně. Jako jediný z účastníků malého Eura totiž v kvalifikaci ani baráži neprohráli. A v březnu až po 16 zápasech podlehli v přípravném duelu Francii. "Myslím, že i soupeři z nás musejí mít respekt poté, co jsme v kvalifikaci ukázali. Ale nesmíme ztratit pokoru. Navíc českým týmům nikdy neseděla role velkých favoritů," řekl Dovalil.

Když Anglie vypadne ve skupině, poražení semifinalisté se poměří v souboji o třetí postupové místo. V případě postupu "Albionu" do semifinále ze skupiny B mají další tři semifinalisté jisté letenky na OH. "Víme, že by to mohl být náš vrchol. Na Euro jsme přijeli proto, abychom se o tu šanci porvali. Na olympiádu se můžeme dostat jednou za život, byl by to splněný sen," uvedl kanonýr Tomáš Pekhart.

Předpokládaná sestava:

Vaclík - Vácha, Suchý, Mazuch, Čelůstka - Gecov - Dočkal, Hořava, Morávek, Hloušek - Pekhart.

Jakub Dovalil se svými svěřenci
Jakub Dovalil se svými svěřenci
Více fotek
 • Jakub Dovalil se svými svěřenci autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/27/2619/261819.jpg
 • Fotbalová jednadvacítka v Dánsku autor: Martin Gregor, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/27/2626/262525.jpg
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.