ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

Ahmadínežád kritizuje FIFA: Jsou to diktátoři a kolonialisté

Velikost textu:

Teherán - Do případu íránských fotbalistek, které nemohly nastoupit k utkání olympijské kvalifikace proti Jordánsku, protože chtěly hrát s tradičními muslimskými šátky, se vložil i prezident Mahmúd Ahmadínežád. Mezinárodní federaci FIFA označil za diktátory a kolonialisty. Íránský ambasador v Jordánsku Mustafa Musleh Zadeh uvedl, že zákaz byl nelidský a politicky motivovaný. Nařízení FIFA přirovnal k praktikám Talibanu, který brání ženám sportovat.

Mahmúd Ahmadínežád
Mahmúd Ahmadínežád
Otevřít galerii
 • Mahmúd Ahmadínežád autor: Hasan Sarbakhshian, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Prezident FIFA Sepp Blatter autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

"Chtějí druhým vnucovat svůj životní styl," prohlásil Ahmadínežád. Pověřil prý viceprezidenta pro tělesnou výchovu Alího Saídlúa, aby kauzu sledoval. "Půjdeme za tím, aby se našim dívkám dostalo jejich práv. S těmi, kdo provádějí tuhle špinavou práci, se vypořádáme," řekl Ahmadínežád.

Delegát zápasu zakázal íránským fotbalistkám hrát v hidžábech, protože to je proti pravidlům FIFA, která v pondělí jeho rozhodnutí schválila. Íránky prohrály s Jordánskem na kvalifikačním turnaji v Ammánu kontumačně 0:3 a nenastoupily ani k dalšímu duelu proti Vietnamu.

FIFA zakázala používat při hře hidžáby z bezpečnostních důvodů v roce 2007. Nedávno k tomu přidala zákaz nastupovat s nákrčníky, které fotbalisté používali v zimě.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.