ČTsport

ČTsport
neděle 18. listopadu 2018 Romana

Polsko nestíhá přípravy na ME, zpoždění je u dálnic i stadionů

Velikost textu:

Varšava - Polsko bude příští rok dějištěm fotbalového mistrovství Evropy. Pořadatelé se ale dostávají do potíží. Stavba stadionů nabírá zpoždění a starosti jsou i s dálnicemi. Hlavně pak s těmi úseky, které měly postavit čínské firmy. Ty ale dluží subdodavatelům a práce už několik týdnů stojí. Národní stadion ve Varšavě měl být postaven do konce června. Termín je ale nereálný.

Stavba stadionu ve Varšavě
Stavba stadionu ve Varšavě
Otevřít galerii
 • Stavba stadionu ve Varšavě autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Rozestavěná dálnice Lodž - Varšava autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Odvolány byly všechny akce plánované na léto a v ohrožení je i zářijový přátelský zápas s Německem. Důvodem zpoždění jsou konstrukční vady schodišť, která by se mohly s lidmi zřítit, také vadná elektroinstalace a další nedostatky. Fotbalová vizitka Varšavy je zatím spíše ostudná.

Stavební společnost dostala ultimátum. "Zdá se, že nejde o solidního partnera, budeme tvrdí, nedovolíme, aby z nás někdo vytahoval další peníze," prohlásil polský premiér Donald Tusk. Problémy nejsou jen s varšavským stadionem. Zpozdění mají stavby tří ze čtyř stadionů, na kterých se má za rok evropské mistrovství hrát.

přehrát video
Reportáž Miroslava Karase

Rafal Kapler, Národní sportovní centrum:

"Vůbec teď nedokážu říct, kdy bude stadion otevřen, zpoždění bude minimálně čtyři měsíce."

A to není konec špatných zpráv. Velké starosti jsou se stavbou dálnic, které měly být chloubou Polska. Ohroženo je dálniční spojení s Varšavou. Čínské firmy, které nabídly o čtyřicet procent nižší cenu, se ukázaly být slepou uličkou, padesátikilometrový úsek mezi Lodží a Varšavou je pro ně zřejmě velké sousto.

"Příští týden se všechno rozhodne, čínská společnost se definitivně vyjádří ke svému dalšímu působení u nás," komentoval to Marcin Hadaj z Generálního ředitelství silnic a dálnic. Číňané už oznámili svůj záměr stavbu opustit a raději zaplatit miliardovou pokutu. Dálnice tak podle všeho do jara příštího roku nebude.

Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.