ČTsport

ČTsport
pondělí 22. října 2018 Sabina

Závěr ligy přinese boj o nejlepšího střelce i řadu loučení

Velikost textu:

Praha - Fotbalová liga dnes udělá tečku za letošní sezonou. O prvních třech příčkách a sestupujících je již jasno, a tak bude pozornost směřovat hlavně na boj o čtvrtou příčku znamenající finanční prémii a také na loučení trenérů a osobností, jakými jsou teplický kapitán Pavel Verbíř, brněnský záložník Richard Dostálek či brankář Slavie Martin Vaniak. Poslední kolo také odpoví na otázku, kdo se stane nejlepším střelcem. David Lafata i Tomáš Pekhart zatím nastříleli shodně 17 branek. Všechny zápasy 30. kola začínají v sobotu v 17:30. Přímý přenos zápasu Olomouc – Plzeň vysílá ČT4 a web Sportživě.cz.

Tomáš Pekhart
Tomáš Pekhart
Otevřít galerii
 • Tomáš Pekhart autor: Kateřina Šulová, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Plzeňská radost autor: Petr Eret, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/26/2569/256829.jpg?1306002764

Plzěn nastoupí v Olomouci jen pár dní po oslavách titulu. "Věřím, že hráči se dají po oslavách do kupy. Už se o nic nehraje, ale my chceme dohrát jaro bez porážky. I to by potvrdilo, že titul je ve správných rukou," uvedl trenér Pavel Vrba s tím, že šanci dostanou hráči, kteří toho během jara tolik neodehráli. Olomouc se bude chtít vytáhnout a odčinit zklamání z finále Ondrášovka Cupu, v němž podlehla na penalty Mladé Boleslavi. "I proto chceme sezonu chceme ukončit vítězně. Navíc pořád je ve hře čtvrté místo, které chceme uhájit," připomněl trenér Zdeněk Psotka.

Přeskočit se ji bude snažit právě Mladá Boleslav, ale i Bohemians 1905 a Liberec, který hostí České Budějovice, s nimiž doma 14 let neprohrál. "Pro nás je boj o čtvrté místo velkou motivací. Chceme skončit nejvýše, co to jen půjde a zároveň se rozloučit s našimi fanoušky kvalitním výkonem," uvedl liberecký trenér Petr Rada.

přehrát video
Kdo bude nejlepším ligovým střelcem?

České Budějovice se budou loučit s trenérem Jaroslavem Šilhavým, kterému nebyla prodloužená smlouva. Podobně čeká poslední zápas před odchodem do Trnavy na kouče Bohemians 1905 Pavla Hoftycha a Teplice se loučí v duelu se Slováckem s koučem Jiřím Plíškem, ale především se svou hráčskou legendou Pavlem Verbířem. Bývalý reprezentant se rozhodl ukončit kariéru a před zápasem zároveň vstoupí spolu s prvním českým držitelem Zlatého míče Josefem Masopustem do Síně slávy teplického klubu. 

Loučení s ligovou kariérou čeká i na dalšího bývalého reprezentanta Richarda Dostálka, kterému kvůli tomu disciplinární komise prominula zbytek trestu, aby mohl nastoupit proti Jablonci. Celé Brno se pak bude loučit s první ligou. "Ligu musíme dohrát se ctí. Ovšem už budu v sestavě počítat s hráči, kteří v Brně chtějí zůstat i v příští druholigové sezoně a jsou odhodláni napravit letošní špatné výsledky. U některých jsem byl nemile překvapen tím, že už dál nechtějí za Brno hrát. Ty už nepostavím," řekl trenér René Wagner.

K poslednímu utkání kariéry může nastoupit i brankář Slavie Martin Vaniak. Ten si však rozlučku možná nechá na jindy, jelikož se duel s Bohemians 1905 hraje kvůli trestu bez diváků.

Sparta doma přivítá Hradec Králové, který ji na podzim překvapivě porazil. Pražané prý chtějí hlavně vyhrát pro své příznivce. "Je to ligový zápas jako kterýkoli jiný. Chceme se s našimi fanoušky rozloučit vítězstvím. Vzhledem k tomu, že někteří hráči mají zastavenou činnost kvůli žlutým kartám, žádné improvizace v sestavě nechystáme," řekl trenér Jozef Chovanec.

Lafata, nebo Pekhart?

Ligoví střelci mají na dostřel pozici nejlepšího kanonýra nového milénia. Marek Heinz vstřelil při ostravské jízdě za titulem devatenáct gólů. Pekharta s Lafatou kromě stejného počtu zásahů (17) pojí i Jablonec. Zatímco mladý útočník v zimě odešel na hostování do Sparty, Lafata v něm stále působí, a pokud zvítězí, stane se prvním hráčem v severočeských barvách, kterému se to povede. "Každý útočník tuhle cenu chce vyhrát. Myslím, že sedmnáct gólů není málo a doufám, že v sobotu ještě nějaký přidám," řekl Pekhart. "Lákalo by mě to vyhrát, ale když se to nepovede, svět se nezboří. Jsou i jiné důležitější věci, ale samozřejmě budu dělat všechno pro to, aby se mi to povedlo," kontroval Lafata.

Richard Dostálek
Richard Dostálek
Více fotek
 • Richard Dostálek autor: Igor Šefr, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/24/2390/238968.jpg
 • Pavel Verbíř autor: Libor Zavoral, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/18/1799/179882.jpg
 • Brankář Slavie Martin Vaniak autor: René Volfík, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/12/1149/114877.jpg
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.