ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

ČMFS chce zákon proti fotbalovým výtržníkům

Velikost textu:
aktualizováno 26. 5. 2011 19:02

Praha - Po dalších výtržnostech fanoušků, které provázely finále fotbalového poháru v Jihlavě, chce Českomoravský fotbalový svaz prosadit zákon, jenž by kvalifikoval vstup na hrací plochu jako trestný čin a hrozilo by za něj vězení. Inspirací má být zákon, který byl na začátku devadesátých let přijat ve Velké Británii. V České republice se o takové právní úpravě vedou diskuse ve fotbalovém prostředí i na parlamentní půdě s přestávkami už od poloviny devadesátých let.

Českomoravský fotbalový svaz
Českomoravský fotbalový svaz
Otevřít galerii
 • Českomoravský fotbalový svaz autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/25/2410/240983.jpg?1300736953
 • Ivan Hašek autor: Stanislav Peška, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/18/1771/177065.jpg?1277913511

Podle předsedy ČMFS Ivana Haška se vedení svazu zabývalo násilím na stadionech už na úterním zasedání výkonného výboru s ohledem na události z prvního semifinále Ondrášovka Cupu mezi Slavií a Olomoucí, které se kvůli fanouškům nedohrálo. ČMFS reaguje také na zprávy z Polska a Rakouska, kde chuligáni v poslední době rovněž narušili fotbalová utkání.

"Je na čase s tímto fenoménem něco dělat. Finále ukázalo, že rafička hodin se blíží dvanácté," uvedl Hašek. Svaz proto pověřil bezpečnostního manažera Martina Syneckého, aby ve spolupráci s dalšími odborníky na problematiku diváckého násilí připravili podklady pro zákon, který by byl jednoznačnou hrozbou pro všechny, kteří se rozhodnou bez povolení vstoupit na plochu hřiště a dělají výtržnosti na stadionech. "Věříme, že najdeme mezi politiky dostatečnou podporu," dodal Hašek.

Současné normy jsou příliš obecné

přehrát video
ČMFS uvažuje o změně legislavtivy

Podle novely trestního zákona může být ten, kdo "hrubým způsobem ruší přípravu nebo průběh organizovaného sportovního utkání", potrestán odnětím svobody až na tři roky. Loni pak trestní zákon navíc zavedl nový trest v podobě zákazu vstupu na sportovní akce až na deset let. "Problém je ve výkladu, co to je hrubý způsob, jak prokázat organizovanou skupinu, ale hlavně, pokud se neošetří maskování výtržníků, je jejich identifikace prakticky nemožná," poukázal Synecký na svazovém webu na skutečnost, že současné právní normy jsou příliš obecné.

"Zákon o fotbale, tak jako je tomu v zemích, kde ho mají, jasně definuje typy projevů diváckého násilí, práva a povinnosti pořadatele, bezpečnostních agentur, stanovuje konkrétní tresty za konkrétní činy. Je přehledný, neumožňuje zmatený výklad pojmů," uvedl Synecký.Po středečním finále poháru v Jihlavě, v němž Mladá Boleslav zvítězila na penalty nad Olomoucí, vtrhli fanoušci na hrací plochu a pustili se do šarvátek. Násilnostem nezabránilo ani posílení pořadatelské služby a spolupráce s policií, jejíž zásah měl podle ředitele profesionálního fotbalu Iva Lubase přijít dřív. "S ohledem na strukturu stadionu byla přijata celá řada opatření, přesto je potřeba jasně říci, že pokud se rozhodne určitá skupina lidí dělat výtržnosti, jsou možnosti pořadatele velmi omezené," řekl bezpečnostní manažer svazu Synecký.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.