ČTsport

ČTsport
pátek 16. listopadu 2018 Otmar

Kandidát na šéfa FIFA Bin Hammám je obviněn z korupce

Velikost textu:

Curych - Kandidát na předsedu Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) Mohamed bin Hammám je spolu se současným viceprezidentem FIFA Jackem Warnerem vyšetřován kvůli podezření z korupce. Panuje podezření, že se Bin Hammám pokusil ovlivnit lídry federace CONCACAF pro severní a střední Ameriku v čele s Warnerem, aby pro něj hlasovali při předsednické volbě. V ní bude ve středu 1. června jediným protikandidátem současného šéfa Seppa Blattera.

President Asijské fotbalové federace Muhammad bin Hammám
President Asijské fotbalové federace Muhammad bin Hammám
Otevřít galerii
 • President Asijské fotbalové federace Muhammad bin Hammám autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • FIFA autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/22/2110/210981.jpg?1290083152

Oba čelní představitelé světového fotbalu a další dva funkcionáři Karibské fotbalové unie se budou zpovídat před etickou komisí FIFA v neděli, tedy tři dny předtím, než Bin Hammám svede s Blatterem boj o nejvyšší post.

FIFA oznámila, že vyšetřování je založeno na Bin Hammámově schůzce s vedením karibského fotbalu, které proběhlo 10. a 11. května na Warnerově rodném Trinidadu. Na podezřelé chování a možné porušení etického kodexu upozornil další člen výkonného výboru FIFA a dlouholetý Warnerův sekretář Chuck Blazer.

Trinidaďan Warner je předsedou federace CONCACAF, která při volbě prezidenta FIFA má 35 hlasů z celkových 208.

Nová obvinění z korupce přišla jen krátce poté, co v anglickém parlamentu veřejně obvinili několik členů výkonného výboru FIFA včetně Warnera, že požadovali úplatek výměnou za svůj hlas při volbě pořadatele mistrovství světa 2018 a 2022. Podle informátora britského listu Sunday Times si měl vítězný Katar, jehož kandidaturu vedl Bin Hammám, koupit hlasy dvou členů výkonného výboru.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.