ČTsport

ČTsport
pondělí 22. října 2018 Sabina

Plzeňský trenér Vrba: Jsme tam, kde jsme chtěli být

Velikost textu:

Praha – Plzeň oslavuje titul, Dukla Praha se raduje z postupu do první ligy. Za úspěchy se skrývá dlouhodobá koncepční činnost. Trenér mistrovské Plzně Pavel Vrba i kouč druholigové Dukly Luboš Kozel se v pořadu Na slovíčko shodli, že klíčová pro úspěch byla snaha, aby mužstvo předvádělo ofenzivní hru a mělo svou vlastní tvář. Zkušené lídry obklopují v týmech mladí hráči, oba trenéři mají ve stabilizovaných klubech potřebný klid na práci.

Trenér fotbalistů Plzně Pavel Vrba
Trenér fotbalistů Plzně Pavel Vrba
Otevřít galerii
 • Trenér fotbalistů Plzně Pavel Vrba autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/26/2578/257728.jpg?1306315631
 • Plzeňská radost autor: Petr Eret, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/26/2569/256829.jpg?1306002764

Pavel Vrba začínal svou trenérskou kariéru u mládeže. V ostravském Baníku se naučil, že je důležité hrát ofenzivně, tvořit hru. "Moje filozofie už od žáků byla, že chci hrát ofenzivní fotbal," prohlásil Vrba v pořadu Na slovíčko.

Vrba šel do Plzně podle svých slov hlavně proto, že před sebou viděl silný kádr. "Snažíme se budovat, aby to mělo hlavu a patu. Vidíte, že hráči mají nějaký posun. To je povzbuzení do další práce. Sebevědomí Plzně je úplně někde jinde než před třemi roky," řekl Vrba. V kabině nechybějí lídři ani mladé naděje. Klub je navíc stabilizovaný i po finanční stránce. "Jsme tam, kde jsme chtěli být," dodal.

přehrát video
Na slovíčko

Kouč Dukly Kozel přiznal, že si bere příklad i ze západočeského klubu. "Plzeň je pro nás částečně vzorem. Myslíme si, že důležité je mít dobrý herní projev, vlastní tvář." Inspiraci kromě domácích klubů hledá i v zahraničí, například v Nizozemsku nebo Španělsku. Vzhlíží ke stylu Barcelony, která většinu zápasu nepůjčí soupeři míč. "Mužstvo má kontrolu nad zápasem v momentě, kdy drží míč," zdůraznil Kozel. Podobně jako Plzeň je i Dukla stabilizovaná a trenéři mají klid na koncepční práci. "Mužstvo má také správné lídry. Naší filozofií je dávat šanci mladým hráčům," dodal kouč.

Snaha o ofenzivní projev mužstva má výrazná rizika. Výsledky se totiž nemusejí hned dostavit a majitelé klubů začínají být nervózní. "Chce to velkou odvahu. Je řada trenérů, kteří se po prvním neúspěchu stáhnou," uvedl fotbalový expert ČT Pavel Karoch.

Plzeň v Evropě?

Pavel Vrba hledí do budoucnosti sebevědomě. "Naším úkolem je postoupit minimálně do třetího předkola, pak samozřejmě záleží na losu. Tvrdím, že momentální klíč Ligy mistrů je pro tyto kluby (jako je náš) velice výhodný, protože se utkáte jen s mistry soutěží. Z tohoto pohledu věřím, že klíč může být zajímavý a že to zvládneme," prohlásil Vrba.

Pavel Karoch sebevědomí mírně brzdí. "Myslím si, že je to reálné hodnocení. Třetí předkolo je ale otazník. Dávám tak třicet procent. Pokud chytnou Glasgow nebo Kodaň – jejich kvalita, to už je válec," dodal expert ČT.

Luboš Kozel
Luboš Kozel
Zdroj: ČT24

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.