ČTsport

ČTsport
pondělí 15. října 2018 Tereza

Trest pro Slavii: Tři zápasy bez diváků a vysoká pokuta

Velikost textu:
aktualizováno 12. 5. 2011 19:04

Praha - Fotbalová Slavia bude pykat za nedohraný úvodní duel semifinále Ondrášovka Cupu proti Olomouci, který před týdnem v poločase ukončily násilnosti domácích fanoušků. Disciplinární komise ČMFS dnes rozhodla, že pražský klub sehraje nejbližší tři domácí soutěžní duely bez diváků a zároveň zaplatí pokutu 750 tisíc korun. Slávisté zváží možnost odvolání, nezdá se jim především uzavření hřiště na tři utkání. Slavii se možná nakonec podaří zachránit - společnost Natland Group dnes odkoupila od člena představenstva zadlužené Slavie Antonína France za symbolickou cenu všechny jeho akcie. Dál ovšem není jasné, jakou část akcií investiční společnost vlastně získala a zda má nyní v klubu majoritu.

Slavia Praha
Slavia Praha
Otevřít galerii
 • Slavia Praha autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/26/2532/253174.jpg?1304934425
 • Hráči Slavie mezi nespokojenými fanoušky autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/26/2525/252449.jpg?1304619495

Ředitel Slavie Miroslav Platil trest akceptuje. Podle Platila Slavii ale vadí hlavně to, že uzavření stadionu se vztahuje i na další ligový ročník. Sešívaní do konce současné sezony sehrají bez diváků duely s Příbramí, který je na programu v pondělí, a pak ještě vršovické derby s Bohemians 1905. "Bylo by taktičtější zůstat u uzavření stadionu jen na dva zápasy. Nechtěli jsme jít do další sezony s tím, abychom si na jejím začátku zase připomněli ty staré rány a problémy. Budeme se s tím tedy prát i po prázdninách, což není šťastné," uvedl Platil.

Až se setká s dalšími členy představenstva Slavie, projednají prý možnost odvolání proti trestu k odvolací a revizní komisi. "I dnes jsme se snažili hájit. Podle nás nešlo o klasické divácké násilí, ale byla to organizovaná akce. Nemohli jsme udělat víc pro to, abychom vniknutí diváků na hřiště zamezili," řekl Platil. Podle něj jsou mezery v současné legislativě, která nepamatuje na trestání diváků v případě vstupu na hrací plochu.

přehrát video
ČMFS rozhodl o trestu pro Slavii

Disciplinární komise řešila průlomový případ. Ještě nikdy v samostatné historii českého fotbalu se nestalo, aby byl zápas ukončen po hromadných násilnostech příznivců. V roce 2003 se nedohrál ligový zápas mezi Bohemians a Spartou, ale tehdy se výtržnosti dopustil pouze jeden domácí fanoušek, který v opilosti napadl pomezního sudího. Komise si na dnešní zasedání předvolala slávistické zástupce a přibližně po hodinu a čtvrt dlouhém jednání vynesla konečný verdikt.

Zápas v Edenu předčasně ukončily výtržnosti slávistických fanoušků, protestujících proti nejasné situaci v klubu, který tíží mnohamilionové dluhy a kvůli neudělení profesionální licence mu hrozí pád z první ligy.

Jiří Golda, předseda disciplinární komise:

"Trest by měl bolet, ale zase nebýt likvidační. Vyšší pokuty jsme udělovali v případech, že někdo jednal úmyslně, tady šlo ze strany Slavie spíše o nedbalost. Pořadatelé v podstatě mají omezené možnosti, jak vniknutí diváků na hřiště zabránit."

Domácí příznivci dvakrát obsadili hřiště: nejprve před výkopem, který pozdrželi téměř o půlhodinu, a poté v poločasové pauze. Druhý protest se po krátkém proslovu generálního ředitele klubu Miroslava Platila zvrhl ve vlnu násilností a pokusu o napadení klubového vedení. Následně musel být duel ukončen.

První trest dostala Slavia už v pondělí, kdy nedohraný zápas, jehož stav v poločase byl nerozhodný 1:1, podle očekávání zkontumoval ředitel oddělení profesionálního fotbalu ČMFS Ivo Lubas výsledkem 3:0 ve prospěch Olomouce. Hanáci vyhráli 1:0 také ve středeční odvetě a zajistili si postup do finále.

Blíží se záchrana Slavie?

Společnost Natland Group, která se snaží pomoci zadlužené fotbalové Slavii, dnes od člena představenstva vršovického klubu Antonína France za symbolickou cenu odkoupila všechny akcie, které ve Slavii držel. Informoval o tom tiskový mluvčí Natlandu Rostislav Starý. "V záchraně Slavie jsme se tak mírně posunuli, ale k oslavám zatím není důvod. Udělali jsme jen další krok na cestě k vytouženému cíli," uvedl Starý.

Ředitel Slavie Miroslav Platil:

"Toto je velmi výrazný posun. Já si myslím, že zánik Slavie je zažehnán. Jsem přesvědčen, že licenci získáme."

Zda se společnosti opravdu podaří Slavii zachránit, bude podle něj záviset na dalších jednáních. Natland momentálně jedná se všemi stranami, které jsou v dění kolem Slavie zainteresované: s dalšími akcionáři, managementem a fanoušky Slavie, věřiteli v čele s britskou společností ENIC, vlastníkem stadionu v Edenu firmou E Side a také s fotbalovým svazem. "Teprve podaří-li se uzavřít dohodu i s ostatními, můžeme hovořit o záchraně Slavie. Od počátku je naším cílem nalézt komplexní řešení, které nepřipustí budoucí ekonomickou i vlastnickou nejistotu kolem Slavie," prohlásil Starý.

Natland poskytl Slavii první finanční pomoc před týdnem, kdy uhradil asi třetinu z přibližně desetimilionového dluhu hráčům a realizačnímu týmu. Hlavní závazek má pražský klub vůči bývalému majiteli - britské firmě ENIC, která po Slavii požaduje okamžité vyplacení dluhu ve výši asi 100 milionů korun.

Fanoušci Slavie
Fanoušci Slavie
Více fotek
 • Fanoušci Slavie autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/26/2532/253151.jpg
 • Nespokojení fanoušci Slavie autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/26/2525/252448.jpg
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.