ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan

Dusno ve slovenském fotbalu - svaz dluží reprezentantům

Velikost textu:

Bratislava - Slovenský fotbalový svaz (SFZ) kvůli své nelichotivé finanční situaci nezaplatil reprezentačnímu týmu od loňského mistrovství světa peníze za kvalifikační a přípravné zápasy. Přiznal to svazový šéf Ján Kováčik, podle kterého je SFZ ve ztrátě 650 000 eur, tedy zhruba 16 milionů korun. Špatné hospodaření svazu odkrylo dusnou atmosféru mezi členy vedení slovenského fotbalu.

Slovenští fotbalisté
Slovenští fotbalisté
Otevřít galerii
 • Slovenští fotbalisté autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/18/1732/173134.jpg?1276606551
 • Fotbal autor: ČT24, zdroj: ČT24/ISIFA https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/24/2345/234478.jpg?1298468112

"Dlužíme reprezentantům startovné za šest zápasů. Prioritně jsme řešili náklady spojené s reprezentacemi, zajišťovali jsme platy zaměstnanců svazu," uvedl Kováčik. Hráčům přislíbil, že dluhy svaz uhradí do června. Odměny vyplácené svěřencům reprezentačního trenéra Vladimíra Weisse za kvalifikační zápas stouply na 2 000 eur z dřívějších 1 600. Za přípravný zápas má každý hráč nárok na 800 eur.

Peníze se rozutekly nadobro

Vztahy ve vedení slovenského fotbalu patrně zhoršil i únik zprávy o stavu fotbalového svazu do médií, a to včetně rozdělení odměn za historicky první účast slovenské reprezentace na fotbalovém šampionátu loni v JAR. "Máme více než dvacetistránkovou auditorskou zprávu o nedostatcích v účetnictví SFZ," upozornil Kováčik, jenž u kormidla svazu loni na podzim vystřídal do té doby dlouholetého šéfa SFZ Františka Laurince.

Audit například zjistil, že 1,3 milionu eur, které svaz poskytl občanskému sdružení ŠK Slovan Bratislava na nákup nemovitostí v letech 1997-99, už nemá na kom vymáhat, protože sdružení už neexistuje. "Stejně tak nevíme, jak dostat dalších 500 000 eur, vůbec nevíme, na co byly použity," dodal Kováčik.

Dřivější šéf SFZ Laurinec se zařadil mezi kritiky svazu mimo jiné za to, že prý nepočítá s aktivnějším využíváním peněz od evropské i světové fotbalové federace UEFA a FIFA. Vedení SFZ to odmítlo a poukázalo na údajně nevýhodnou smlouvu s marketingovým partnerem UFA Sports, kterou Laurinec v minulosti podepsal.

František Laurinec a Vladimír Weiss
František Laurinec a Vladimír Weiss
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.