ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Vedení polského fotbalového svazu rezignuje po korupční aféře až v září

Velikost textu:
aktualizováno 14. 4. 2008 19:30

Varšava - Představenstvo Polského fotbalového svazu PZPN se rozhodlo rezignovat kvůli korupčnímu skandálu, do kterého je zapleteno 29 týmů z prvních dvou lig. Z funkcí ale odmítlo odejít dříve, než se v Polsku odehraje Euro 2008. Šéf PZPN Michal Listkiewicz na nedělním svazovém kongresu oznámil, že představenstvo odstoupí v polovině září po mimořádné valné hromadě, a zároveň dodal, že se nehodlá do fotbalové politiky vracet.

ilustrační foto
ilustrační foto

Korupční aféra v Polsku totiž nabyla stěží uvěřitelných rozměrů a veřejnost ji sleduje se stále větším znechucením. Z 29 týmů, které jsou do aféry zapleteny, Svaz zatím potrestal jen některé. Mezi prvními čtyřmi vyloučenými mužstvy je ale i mistrovské Zaglebie Lubin. Podle zpravodaje ČT Miroslava Karase se však již spekuluje o dalších pěti prvoligových týmech. „"Kromě nich se aféra týká také některých trenérů a sudích, kteří již sedí ve vězení. Obviněno zatím bylo 116 osob a prokuratura oznámila, že lze v nejbližších dnech očekávat další zatčení," dodává Karas, podle kterého se uvažuje i o zrušení celé ligy.

"Omlouváme se, že se nám nepodařilo dostat korupci pod kontrolu, dokud to ještě šlo bez větších následků, že jsme reagovali příliš pozdě," prohlásil k aféře Listkiewicz, který vedl polský fotbal od roku 1999 a byl ústřední postavou úspěšné kandidatury na spolupořádání mistrovství Evropy 2012. Okamžité odstoupení ale odmítl, neboť by prý bylo protiprávní. Tvrdí, že na vypsání mimořádné valné hromady potřebuje alespoň pět měsíců, a tedy že jeho vedení setrvá ve funkci minimálně do 14. září. To se ale nelíbí ani veřejnosti, ani politikům. Ministr sportu Miroslaw Drzewiecki označil odstoupení svazových šéfů za "nezbytné pro začátek léčby polského fotbalu".

Stávající vedení své setrvání vysvětlilo také tím, že by bezvládí fotbalu uškodilo ještě víc. Ještě před svým odchodem chce dotáhnout do konce nové bezpečnostní předpisy, které by měly platit od roku 2009. Podle těch nových bude muset mít každý prvoligový stadion okolo patnácti tisíc míst na sezení, odpovídající počet míst na parkování, místa pro VIP a profesionální podmínky práce pro média. Zpřísnit se má i legislativa proti tamní hooligans, kteří patří k nejobávanějším v Evropě.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.