ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Češi před Španělskem: Výhoda je, že se od nás nečekají body

Velikost textu:
aktualizováno 25. 3. 2011 14:21

Granada - Čeští fotbalisté budou v dnešním utkání evropské kvalifikace ve Španělsku v rolích jednoznačných papírových outsiderů. V duelu proti mistrům světa a Evropy by byl zisk bodu všeobecně považován za překvapení a nečekaný počinek pro zbytek bojů o účast na Euru 2012. Španělé by naproti tomu v případě výhry mohli už pomalu spřádat plány na obhajobu titulu. Přímý přenos s předzápasovým studiem vysílá Čtyřka a web ct4sport.cz od 21:05. Hlavním rozhodčím bude Maďar Viktor Kassai.

Tomáš Rosický
Tomáš Rosický
Otevřít galerii
 • Tomáš Rosický autor: Vladislav Galgonek, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Milan Baroš a Jan Laštůvka autor: Stanislav Peška, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Čeští fotbalisté jsou nicméně stále druhým největším favoritem skupiny I, z pohledu soupeře byl vzájemný souboj už před startem bojů o Euro označován za jedinou výraznou překážku na jeho postupové cestě. Španělé zatím procházejí kvalifikací poměrně hladce, i když například výhru 3:2 ve Skotsku vydřeli až v závěru utkání. Češi už za sebou mají domácí klopýtnutí s Litvou (0:1), ale i tak jsou ve Španělsku stále považováni za nejnebezpečnějšího soka v kvalifikaci.

"Vzpomeňme na jejich výsledky v minulých letech, pokaždé dokázali postavit silné mužstvo. Musíme se na zápas hodně soustředit, případná výhra by nám výrazně přiblížila postup. Češi jsou naším největším konkurentem ve skupině a ne náhodou Rosický, Čech a Plašil nastupují ve špičkových klubech," řekl trenér Vicente del Bosque na dnešní tiskové konferenci. Jeho tým po příletu do Granady vítalo u hotelu několik set bouřících fanoušků a policisté měli plné ruce práce udržet je v uctivé vzdálenosti od hráčů.

Málokdy se stane, že hosté dorazí do dějiště duelu dříve než domácí celek. Tentokrát ale výjimka potvrdila pravidlo, neboť čeští hráči pobývají v Granadě již od středy. Na jihu Španělska se pohybují teploty okolo dvaceti stupňů, a i když v noci ze středy pršelo, fotbalové podmínky jsou ideální.

Stejný přívlastek se hodí i k momentálnímu složení mužstva, které má k dispozici český trenér Michal Bílek. Do týmu se mu vrátil útočník Milan Baroš a právě jeho rychlost by mohla na španělskou obranu platit, pokud však bude dostávat odpovídající přihrávky. "Je těžké hledat slabinu. I když někteří hráči (Španělům) vypadnou, tak mají k dispozici náhradu. Svoje naděje ale neskládáme předem, remíza by pro nás byla úspěchem," prohlásil český kouč.

Zraněného Puyola zřejmě nahradí Ramos

Šancí pro český tým by mohla být skutečnost, že vyhlášená španělská defenziva se v poslední době neukazuje jako nepřekonatelná. V pěti utkáních totiž inkasovala jedenáctkrát a dva góly jí dali Skotové a jeden dokonce i Litevci, kteří si ze Španělska odvezli prohru 1:3. Tentokrát navíc nebude španělská obranná řada v obvyklém složení, protože zraněný je stoper Carlos Puyol, kterého zřejmě nahradí obvyklý pravý obránce Sergio Ramos a vedle něj bude střed obrany řídit Gerard Piqué. V útoku by se měl objevit přes střelecké trápení posledních týdnů Torres, který nehrál v základní sestavě národního týmu od loňského září.Bílek dlouho dopředu avizoval, aby fanoušci zapomněli na to, že jeho svěřenci pojedou hrát za Pyreneje otevřený zápas. A také hráči po dvou "zavřených" trénincích v minulých dnech dávali najevo, že se soustředí na obranu včetně středových hráčů v čele s Tomášem Rosickým. "Na pomoci kluků ze zálohy tentokrát bude záležet více než kdy jindy, budeme určitě pod tlakem," předpověděl stoper Tomáš Sivok.

Michal Bílek
Michal Bílek
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.