ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana

Fotbalové MS v Kataru: "Poručíme větru, dešti!"

Velikost textu:

Dauhá - Nejen klimatizované stadiony mají organizátorům fotbalového mistrovství světa v Kataru v roce 2022 pomáhat v boji s velkým horkem. Vědci z tamní univerzity totiž přišli na to, jak sestrojit "umělé mraky", kterými zastíní slunce. Mraky jsou vytvořeny z ultralehkého karbonu, nadnáší je kapsa s héliem a pohání čtyři solární motory na dálkové ovládání. Podle šéfa fakulty mechanického a průmyslového inženýrství Sauda Abdula Ghaního vyjde výroba jednoho mraku na půl milionu dolarů (asi 8,7 milionu korun).

Fotbal
 • Fotbal autor: ČT24, zdroj: ČT24/ISIFA https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/24/2345/234463.jpg?1298463582
 • Počasí autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

V Kataru se nejvyšší denní teploty v červnu a červenci, kdy se mistrovství koná, pohybují i kolem 50 stupňů Celsia. Také proto se uvažovalo o přesunutí šampionátu na zimu. Nápad podpořila hráčská asociace a původně i prezident FIFA Sepp Blatter, který ale později změnil názor.

Proti změně termínu se od začátku stavěl katarský prezident Asijské fotbalové konfederace Muhammad bin Hammám, který je mimo jiné Blatterovým soupeřem v nadcházejících volbách prezidenta FIFA.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.