ČTsport

ČTsport
neděle 18. listopadu 2018 Romana

Předsedou FIFA chce být Katařan Bin Hammám

Velikost textu:
aktualizováno 18. 3. 2011 14:00

Kuala Lumpur - Šéf Asijské fotbalové konfederace Muhammad bin Hammám z Kataru oznámil, že bude kandidovat na post předsedy mezinárodní federace FIFA proti Seppu Blatterovi. Pětasedmdesátiletý Blatter bude usilovat už o čtvrtý mandát, v čele FIFA stojí od roku 1998. O čtrnáct let mladší Bin Hammám řídí asijskou konfederaci téměř devět let a členem výkonného výboru FIFA je ještě o šest let déle. Slíbil zdvojnásobit finanční podporu pro jednotlivé národní svazy na půl milionu dolarů ročně, zavést videokamery i čipovou technologii na brankové čáře. Volba se uskuteční 1. června na kongresu v Curychu.

President Asijské fotbalové federace Muhammad bin Hammám
President Asijské fotbalové federace Muhammad bin Hammám
Otevřít galerii
 • President Asijské fotbalové federace Muhammad bin Hammám autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Sepp Blatter zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

O své možné kandidatuře na funkci prvního muže světového fotbalu Bin Hammám poprvé promluvil už před rokem, ale oficiálně ji potvrdil až dnes. V minulém týdnu ho k tomu vyzvala Anglická fotbalová asociace s tím, že podpoří jakéhokoli Blatterova soupeře. "Po důkladném zvažování jsem se rozhodl vstoupit do volby prezidenta FIFA. Výkonný výbor Asijské fotbalové konfederace mě k tomu povzbudil," uvedl Bin Hammám, který kritizuje přebujelou administrativu mezinárodní federace. Slíbil také, že v případě vítězství rozšíří rozhodovací pravomoci mezi více lidí. Výkonný výbor FIFA by podle něj měl mít 41 členů místo současných 24.

"Vždy jsem říkal, že konkurence je prospěšná. FIFA nezbytně potřebuje změnu. Mým přáním a touhou je sloužit FIFA," prohlásil Katařan, který se už loni vyslovil pro to, aby funkci předsedy mezinárodní federace mohl jeden člověk vykonávat maximálně osm let. Své šance v souboji s Blatterem vidí bohatý podnikatel jako 50:50.

Bin Hammám, jenž hrál významnou roli při úspěšné kandidatuře Kataru na pořádání mistrovství světa v roce 2022, by se mohl stát v pořadí devátým předsedou FIFA, ale prvním z Asie. Aby se mohl ucházet o předsednickou funkci, musí ho do 1. dubna formálně navrhnout jedna z 208 členských federací. Blattera, jenž při předchozích dvou volbách neměl protikandidáta, už nominoval somálský svaz.

Zatímco Angličané Blatterova konkurenta vítají, německý člen výkonného výboru FIFA Franz Beckenbauer nadšen není. "Předností FIFA byla vždycky její jednota. Obávám se, že teď může dojít k rozštěpení," komentoval Katařanovu kandidaturu.

FIFA
FIFA
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.