ČTsport

ČTsport
sobota 17. listopadu 2018 Mahulena

Licenční komise ČMFS chce znát majitele klubů

Velikost textu:

Praha - Licenční komise Českomoravského fotbalového svazu hledá cestu, jak by v budoucnu mohla po klubech chtít, aby dokládaly, kdo je jejich majitelem. Současná česká legislativa nedává svazu možnost se k tomu dopátrat. Typický je v tomto směru případ Slavie, jejíž majitel tají svoji identitu. Ani svaz nemá možnost, jak jeho jméno zjistit. Licenční řízení na novou sezonu již začalo a kluby mají do 4. dubna čas dodat potřebné podklady. Do 11. května by pak mělo být rozhodnuto o licencích pro první ligu.

Českomoravský fotbalový svaz
Českomoravský fotbalový svaz
Otevřít galerii
 • Českomoravský fotbalový svaz autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/11/1003/100286.jpg?1248338642
 • Fotbal autor: ČTK, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/24/2314/231382.jpg?1297367364

"Pokud někdo nechce, aby byl znám jako majitel, tak není legislativně možné ho jako majitele zjistit. A to nejen ve fotbale," řekl člen výkonného výboru ČMFS Dušan Svoboda na setkání členů svazu s novináři. "Ve struktuře klubů se nemůžeme dostat tak vysoko, jak bychom chtěli," potvrdil předseda licenční komise Bohuslav Pavlík.

V současnosti tak teoreticky hrozí, že by například dva kluby vlastnil tentýž člověk, což by odporovalo pravidlům. I proto komise pro příští licenční řízení plánuje změnu tak, aby kluby musely majitele zveřejnit. "Snažíme se najít cestu, jak by to bylo možné. Už máme nápad, ale zatím nebudu prozrazovat jaký," dodal Pavlík.

Komise není s některými kluby zcela spokojena

Pavlík předsedá komisi, která v novém složení rozhodovala o licencích pro aktuální ligový ročník. Přestože má nyní několik prvoligových klubů problémy s dluhy, podle Pavlíka byly licence přiděleny oprávněně na základě předložených dokumentů jednotlivými kluby a licenčního manuálu UEFA. "S několika kluby jsme museli jednat osobně a žádat je, aby určité věci vysvětlily. Ale licence jsme udělili, jak jsme měli. Je ale pravda, že s aktuální situací některých klubů spokojeni nejsme," přiznal Pavlík. Budeme proto licenční manuál upravovat na české prostředí," dodal.

Vedle ekonomické situace budou muset kluby pro zisk licence splnit i podmínku kvality stadionu. V této otázce bude mít hlavní slovo svazová komise pro stadiony. "Tam jsou oprávnění lidé znalí problematiky, proto jsme se rozhodli plně akceptovat jejich stanovisko," uvedl Pavlík.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.