ČTsport

ČTsport
neděle 18. listopadu 2018 Romana

Násilí na fotbale zkrotí na místě státní zástupci

Velikost textu:
aktualizováno 15. 2. 2011 16:36

Praha - Státní zástupci budou v jarní části fotbalové sezony přítomni na stadionech, aby policii pomohli zjišťovat a dokumentovat projevy diváckého násilí. V minulosti se totiž mnohokrát objevily problémy s dokazováním podobných skutků. Novinka bude využita už ve čtvrtečním utkání Evropské ligy mezi pražskou Spartou a Liverpoolem, posléze i při dalších přibližně pěti vybraných zápasech. Mezi rizikové duely podle něj budou na jaře patřit utkání Sparty s Brnem a se Slavií, dále zápasy Slavie s Brnem a s Bohemians 1905.

Policisté na stadionu
Policisté na stadionu
Otevřít galerii
 • Policisté na stadionu autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/19/1870/186924.jpg?1281721254
 • Řádění fanoušků autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/19/1870/186922.jpg?1281721149

Podle ředitele pražské policie Martina Červíčka se strážci zákona inspirovali v zahraničí, například v Nizozemsku nebo v Anglii, kde státní zastupitelství intenzivně spolupracuje s policií při zajišťování pořádku na fotbalových stadionech. Na spolupráci se Červíček dohodl s městskou státní zástupkyní Janou Hercegovou. V praxi bude státní zástupce součástí takzvaného bezpečnostního štábu, který bude sledovat počínání diváků.

Pokud dojde k protiprávnímu jednání, státní zástupce rozhodne, zda jde o trestný čin, nebo přestupek, případně vydá policii pokyn k zajištění důkazů nezbytných pro odsouzení pachatele. Zajištěna bude podle Červíčka i dosažitelnost soudců, aby mohli co nejdříve rozhodnout. Policie nyní spolupracuje nejenom se státním zastupitelstvím, ale oprášila i dohody o součinnosti s jednotlivými kluby, které zajišťují pořadatelskou službu.

přehrát video
Zástupci na stadionech

S násilníky bude rychlý proces

Opatření se budou týkat zejména Prahy 7 a 10, kde jsou stadiony Sparty a Slavie. V minulosti již proběhly některé pokusy o zřízení mobilní jednací síně na fotbalových zápasech, nicméně podle Hercegové to není potřeba, jelikož budovy soudů se nacházejí nedaleko těchto stadionů.

Podle Hercegové je asi 80 procent případů diváckého násilí vyřízeno ve zkráceném přípravném řízení, tudíž potrestání pachatelů je velice rychlé. Uvedla také, že by v budoucnu měl být pro výtržníky více využíván trest zákazu vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce až na deset let, který zavedl nový trestní zákon od 1. ledna 2010.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.