ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Hašek jednal s Blatterem o technologiích na brankové čáře

Velikost textu:
aktualizováno 8. 2. 2011 12:40

Praha - Předseda Českomoravského fotbalového svazu Ivan Hašek jednal s prezidentem FIFA Seppem Blatterem o možnosti testování technologie pro hlídání brankové čáry v českých soutěžích. Vše je zatím v začátcích, pokud se ČMFS testovat rozhodne, musí dostat povolení od Mezinárodní pravidlové komise IFAB. O zavedení technologie pro hlídání, zda míč překročil brankovou čáru, se spekuluje již delší čas. Volání po jejím zavedení však zesílilo po mistrovství světa 2010 v JAR, kde nebyl Anglii uznán regulérní gól.

Předseda FIFA Sepp Blatter
Předseda FIFA Sepp Blatter
Otevřít galerii
 • Předseda FIFA Sepp Blatter autor: Vít Šimánek, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Předseda FIFA Sepp Blatter a šéf ČMFS Ivan Hašek autor: Vít Šimánek, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/24/2306/230565.jpg?1297161736

"Je pravda, že jsme se o této možnosti s panem Haškem bavili," potvrdil Blatter na dnešní tiskové konferenci po své jednodenní návštěvě Prahy. "Jsem informován o iniciativě ČMFS experimentovat s touto technologií, ale aby mohli začít, musí nejprve požádat pravidlovou komisi o autorizaci," dodal. Také Hašek potvrdil, že ČMFS se touto otázkou zabývá. "Ovšem zatím jde jen o myšlenku, kterou budou probírat experti ČMFS na pravidla," řekl Hašek.

FIFA se sice snaze zavést tuto novinku dosud brání, ovšem pravidlová komise IFAB se na svém březnovém zasedání v Cardiffu bude zabývat myšlenkou, zda tuto technologii schválit. Aktuálně probíhají testy deseti různých technologií a IFAB bude tyto testy hodnotit. Pokud by některou z těchto technologií přijala, mohlo by se ČMFS přihlásit o možnost jejího testování v soutěžních zápasech.

přehrát video
Blatter se sešel s Haškem

Blatter však zároveň naznačil, že přijetí brankové technologie nebude snadnou záležitostí. "Pravidlová komise se skládá ze čtyř zástupců britského fotbalu a ze čtyř zástupců FIFA. K přijetí je třeba šest hlasů z osmi. FIFA tak potřebuje dva hlasy z Británie, FIFA má naopak právo veta na britské návrhy. To je důvod, proč není tolik změn v pravidlech. A to je dobře," dodal Blatter.

Blatter: Fotbal se musí šířit i do zbytku světa

Sepp Blatter k účasti na vyhlášení fotbalisty roku:

"Byl jsem velmi poctěn, že jsem mohl reprezentovat FIFA na pondělním večeru a že jsem mohl osobně pogratulovat Josefu Masopustovi. Byl jsem unešen celým večerem, který se odehrával v nádherném divadle. Bylo mi potěšením."

První muž světového fotbalu se při návštěvě Prahy také vrátil k rozporuplné volbě Kataru jako pořadatele mistrovství světa 2022. Podle Blattera se jedná o logické vyústění snahy rozšířit fotbal po celém světě. "V sedmdesátých letech byl sice fotbal světový, ale měl společná jen pravidla. Jednalo se především o záležitost Evropy a Jižní Ameriky. Proto jsme se s tehdejším prezidentem Joaem Havelangem rozhodli šířit fotbal i do zbytku světa," vzpomínal Blatter.

Přestože Blatter bude na začátku června znovu kandidovat na post prezidenta FIFA, v Praze s předsedou ČMFS mluvil především o Haškově kandidatuře do výkonného výboru UEFA. "Nemám právo zasahovat do voleb kontinentálních konfederací, ale podle mě je můj přítel Ivan Hašek vhodným kandidátem. To bych ale řekl v každé zemi, jejichž zástupce kandiduje," přiznal.

FIFA
FIFA
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.