ČTsport

ČTsport
středa 17. října 2018 Hedvika

Eusébio v Praze zavzpomínal na soupeření s Masopustem

Velikost textu:

Praha – Dnešní vyhlášení ankety Fotbalista roku ČR se účastnila i světová fotbalová legenda - portugalský fotbalista Eusébio. Ten přiletěl do Prahy, aby se zde znovu viděl s dlouholetým přítelem Josefem Masopustem, kterému přijel pogratulovat ke středečním 80. narozeninám. Eusébio tak zavzpomínal na slavné pohárové bitvy mezi Benfikou Lisabon a pražskou Duklou a prohlásil, že jeho český kamarád byl přece jen lepší hráčem, neboť prý hrál na těžším postu.

Eusébio
 • Eusébio autor: Vít Šimánek, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/24/2305/230459.jpg?1297112258
 • Josef Masopust uprostřed gratulantů autor: Michal Kamaryt, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/24/2301/230059.jpg?1296928109

Portugalský fotbalista Eusébio na tiskové konferenci zavzpomínal na staré časy. Hned se mu vybavil vzájemný duel v březnu 1963, kdy se s Benfikou představil v Praze na Strahově v odvetě čtvrtfinále Poháru mistrů evropských zemí proti "Masopustově" Dukle. Slavný portugalský celek přijel do Čech s hubeným náskokem 2:1 a díky bezbrankové remíze postoupil do dalšího kola.

"Pamatuji si, že tady v Praze tehdy padal sníh a byla velká zima. Museli jsme se s Benfikou hodně snažit, abychom uspěli. Dukla měla velice dobré mužstvo, ale my jsme měli štěstí a dokázali jsme se ubránit. Byl to velký zápas, kdy se vytvořilo naše přátelství," vzpomínal devětašedesátiletý Portugalec.

přehrát video
Do Prahy přijel legendární Eusébio

Eusébio

"Je to pro mě velké potěšení, že mohu být tady na oslavě velkého přítele a mohu ho obejmout. Když jsem se dozvěděl, že bude mít osmdesátiny, rozhodl jsem se přijet. Jsem dnes velmi šťastný a přeju mu hodně a hodně let života."

S Masopustem ho pojí nejen velké přátelství, ale také zisk Zlatého míče. Česká legenda triumfovala v prestižní anketě v roce 1962, Portugalec o tři sezony později. Pokud by měl oba porovnat, stavěl by výš Masopusta.

"On byl lepší, protože já jsem mladší a také protože hrál na velmi těžkém postu v sestavě," mínil portugalský útočník. "Já dával góly a nehrál jsem na tak těžké pozici," připomněl Eusébio, že Masopust na rozdíl od něj nastupoval jako ofenzivní záložník.

Eusébio zavzpomínal i na nezdařený příchod do Interu Milán

V italském velkoklubu Eusébio už podepsal smlouvu, ale nakonec se nedostal přes hranice. "Smlouva zůstala v šuplíku," pousmál se. "Jel jsem do Itálie, moje žena jela vybrat bydlení, s Interem bylo vše domluvené, ale Italové tenkrát zavřeli hranici pro cizí hráče. Podepsal jsme smlouvu na tři miliony dolarů, ale nakonec jsem nemohl odjet," řekl Eusébio.

Současný fotbal s tím dřívějším se podle něj nedá ani v nejmenším porovnávat. "Současný fotbal je komerční. Dřív jsme hráli pro lásku k dresu. I když jsme byli profesionálové, měli jsme rádi svůj dres," uvedl. "Kdybych se měl v současné době vrátit a znovu hrát, chtěl bych hrát s těmi hráči z mé generace, ne se současnými. Dneska by to byla otázka peněz, protože hráči jsou strašně dobře placení," dodal.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.