ČTsport

ČTsport
středa 15. srpna 2018 Hana

Masopustovi popřály fotbalové legendy

Velikost textu:

Praha - Český fotbal má za sebou největší narozeninovou oslavu v historii. Na 400 fotbalových a sportovních legend z Česka i Slovenska se sešlo v pražském hotelu Ambassador, aby pogratulovaly českému fotbalistovi století Josefu Masopustovi k 80. narozeninám, které oslaví 9. února. Na dálku mu popřály i světové hvězdy včetně Brazilce Pelého. Mezi stovkami dárků byla také Masopustova socha v nadživotní velikosti.

Josef Masopust oslavil 80. narozeniny
Josef Masopust oslavil 80. narozeniny
Otevřít galerii
 • Josef Masopust oslavil 80. narozeniny autor: Michal Kamaryt, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/24/2301/230061.jpg?1296928260
 • Josef Masopust a jeho socha autor: Michal Kamaryt, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/24/2301/230060.jpg?1296928161

Ve dvouhodinové oficiální části se na pódiu vystřídali bývalí Masopustovi spoluhráči z Dukly Praha i z reprezentace, předseda ČMFS Ivan Hašek, Antonín Panenka a další členové Nadace fotbalových internacionálů, zástupci Českého klubu olympioniků v čele s Věrou Čáslavskou a Danou Zátopkovou.

"Pepík se může snažit, jak chce, ale mě stejně nedožene. Jsem hlavně ráda, že ho vidím v takové formě," pronesla Dana Zátopková, která rovněž působila v Dukle. "Český fotbal je moc rád, že má pana Masopusta, ale nejen jako vynikajícího fotbalistu a trenéra, ale především jako člověka," uvedl ve své gratulaci Hašek. Své zdravice přednesly i osobnosti ze zahraničí, jakými jsou Uwe Seller, Alfredo di Stéfano a především Pelé. Blahopřání dokonce zaslaly děti z Hongkongu, které jsou Masopustovými fanoušky.

přehrát video
Oslava osmdesátin Josefa Masopusta

Držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy za rok 1962 přiznal, že tak velkou oslavu nečekal. "Ještě jsem se z toho všeho nevzpamatoval. Podle mě to bylo až přehnané. Přeci jen jsem jen jeden z tisíců fotbalistů, kteří hráli za Česko, a myslím si, že taková pocta pro jednoho člověka je až moc," řekl Masopust se svou tradiční skromností. "Překvapilo mě, kolik přišlo lidí. Tento večer mi bude povzbuzením do dalšího života," dodal.

Pelé popřál prostřednictvím videozáznamu:

"Jsem moc rád, že alespoň takto mohu poblahopřát svému příteli, který pomohl celé mé generaci a dalším hráčům pročistit cestu. Je to jeden z nejlepších fotbalistů historie a vzor pro všechny fotbalisty."

Většina dárků pro Masopusta měla spojitost s Duklou, ve které strávil většinu kariéry. Dostal mimo jiné dukelský dres s číslem 80. Na stadionu Dukly na Julisce bude rovněž od května stát bronzová Masopustova socha v nadživotní velikosti, která byla na dnešním večeru slavnostně odhalena. Autorství se ujal akademický sochař Josef Nálepa, kterému dokonce stál modelem sám Masopust. "Ale tak o čtyřicet let jsme ho omladili," řekl Nálepa, který zároveň vytvořil Masopustovu bustu.

Oslavy Masopustových narozenin budou pokračovat i v příštích dnech. Další velké gratulace vypuknou v pondělí při vyhlašování Fotbalisty roku, na které přijede i portugalská legenda Eusébio nebo druhý z českých držitelů Zlatého míče Pavel Nedvěd. "Moc se na setkání s Eusébiem těším. On byl první, kdo mi gratuloval ke Zlatému míči, přestože jsme tehdy byli v boji o tuhle trofej rivalové. Moc si jeho přátelství vážím," dodal Masopust.

Pelé přeje Josefu Masopustovi
Pelé přeje Josefu Masopustovi
Více fotek
 • Pelé přeje Josefu Masopustovi autor: Michal Kamaryt, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/24/2301/230058.jpg
 • Josef Masopust uprostřed gratulantů autor: Michal Kamaryt, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/24/2301/230059.jpg
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.