ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Langer: Fotbalové vedení v boji s chuligány zaspalo

Velikost textu:
aktualizováno 4. 4. 2008 09:10

Praha - Ministr vnitra Ivan Langer není přesvědčen, že by ke zvýšení bezpečnosti na stadionech bylo třeba nějak zásadně měnit zákony. Kluby mohou podle něj účinně bojovat proti výtržníkům i při současné legislativě. Připravuje se proto materiál o diváckém násilí, v němž bude rozebrána role pořadatelů a policie. Vláda by ho měla mít k dispozici do měsíce. Langer chce také sestavit tým odborníků, který bude hledat cesty v boji proti fotbalovým chuligánům. Jako možné řešení navrhl bezpečnostní rámy, ke zvýšení bezpečnosti má pomoci i kamerový systém.

Ivan Langer
Ivan Langer

"Teď se pánové z fotbalového svazu, kteří se dosud starali sami o sebe, probudili a volají po fotbalovém zákonu," řekl Langer v rozhovoru pro MF Dnes, a reagoval tak na snahu fotbalového vedení lobbovat v politických kruzích za zákon proti fotbalovým chuligánům s odvoláním na zkušenosti z Anglie. Ze zástupců ministerstva, policie a klubů by měl proto vzniknout tým, který posoudí, zda je nezbytné zákony měnit.

"Derby je přesně důkaz toho, že pořadatelé selhali i v rámci oprávnění, která mají. Oni přece mohou v dostatečném předstihu udělat věci, které zpřísní vstup na stadion. Zabránit například nošení pyrotechniky," myslí si Langer. Pořadatelé podle jeho názoru nepotřebují větší pravomoci. Jako příklad uvedl bezpečnostní službu na stadionu Baníku Ostrava. Právě na Bazalech se ale v prosincovém utkání se Spartou odehrály největší výtržnosti v tomto ligovém ročníku.

Ministr trvá na tom, že bezpečnost na stadionech je především věcí samotných klubů, z čehož vychází i návrh nového zákona o policii. "V ceně lístku na zápas musí být garantována bezpečnost. Tu vám musí zaručit ten, kdo vás na akci pozval. V okamžiku, kdy toto nezvládl, pak máte jako daňový poplatník právo na policejní zásah," řekl Langer a dodal, že pořadatel v tomto případě musí nést následky, včetně úhrady za policejní akci a sankce až v podobě uzavření stadionu.

Zákrok policistů při pondělním derby považuje ministr za adekvátní. "Z toho, co vím, považuji zákrok policie za profesionální, v individuálních případech mohl být i razantnější," dodal.

Řádění fotbalových výtržníků
Řádění fotbalových výtržníků

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.