ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Dva funkcionáři FIFA mají kvůli korupci zastavenou činnost

Velikost textu:
aktualizováno 18. 11. 2010 18:55

Curych - Členové výkonného výboru FIFA Amos Adamu a Reynald Temarii mají zastavenou činnost kvůli korupci, Nigerijec Adamu na tři roky a Tahiťan Temarii na rok. Oba za účast v aféře kolem volby pořadatele mistrovství světa v letech 2018 a 2022 musejí navíc zaplatit pokutu 10 tisíc švýcarských franků (asi 183 tisíc korun). Zatímco funkcionáři byli potrestáni, další obvinění deníku Sunday Times o dohodě mezi Katarem a Španělskem s Portugalskem související s touto volbou se neprokázalo.

Sepp Blatter
Sepp Blatter
Otevřít galerii
 • Sepp Blatter autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • FIFA autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Africký funkcionář Adamu a prezident Oceánské fotbalové konfederace Temarii byli natočeni maskovanými novináři britského deníku Sunday Times, jak jsou ochotni prodat své hlasy za peníze. Ty měly putovat na výstavbu stadionů s umělým povrchem v Nigérii a sportovní akademii v novozélandském Aucklandu.

Adamu dostal trest za souhlas s braním úplatků. Temarii byl potrestán za porušení regulí FIFA v oblasti loajality a diskrétnosti, v souvislosti s obviněním z korupce byl očištěn. Nad tímto rozporem se pozastavila jeho právní zástupkyně Geraldine Lesieurová. "Máme problém, abychom tomuto verdiktu porozuměli," řekla.

Oba potrestaní funkcionáři se mohou odvolat, ale je jisté, že 2. prosince bude o pořadatelích MS 2018 a 2022 rozhodovat jen zbylých 22 členů výkonného výboru. O šampionát za osm let se uchází Anglie, Rusko a společné kandidatury Španělska s Portugalskem a Belgie s Nizozemskem. Na rok 2022 jsou přihlášeny USA, Japonsko, Korea, Katar a Austrálie.

Vedle Adamua s Temariim byli potrestáni čtyři bývalí členové výkonného výboru FIFA celkem na dvanáct let. Prý řekli novinářům, jakým způsobem nabízet úplatky funkcionářům FIFA a kolik mají být ochotni zaplatit.

Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.