ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor

Ortopedie z Bulovky získala prestižní akreditaci FIFA

Velikost textu:

Praha - Ortopedická klinika pražské Fakultní nemocnice Bulovka získala prestižní ocenění, když se stala oficiálním lékařským centrem mezinárodní fotbalové federace FIFA. Bulovka je prvním takto oceněným pracovištěm v zemích bývalého východního bloku a osmnáctým na světě. Akreditace Medical Centre of Excellence zástupcům pražské kliniky předal švýcarský lékař českého původu Jiří Dvořák, který je šéfem lékařské komise FIFA. V praxi to znamená, že ortopedie z Bulovky bude i ve spolupráci s Českomoravským fotbalovým svazem zajišťovat komplexní lékařskou péči pro fotbalisty všech věkových i výkonnostních kategorií.

Fakultní nemocnice Bulovka
Fakultní nemocnice Bulovka
Otevřít galerii
 • Fakultní nemocnice Bulovka autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/9/829/82821.jpg?1303483691
 • Lékařská komise FIFA autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/21/2098/209768.jpg?1289586557

"S Bulovkou spolupracujeme velmi úzce už od roku 1996. Dlouho dokazují, že jsou jako vědecká i lékařská instituce na té nejvyšší úrovni," řekl Dvořák při dnešní inauguraci. "Moc mě těší, že se akreditace FIFA dočkala česká nemocnice. Začínal jsem studovat v Praze, než jsem odešel do Curychu. Od roku 1989 se mnoho aktivit snažím směřovat do České republiky a akreditace pro Bulovku je jedním z vrcholů mé činnosti," uvedl Dvořák.

Úloha jednotlivých medicínských center FIFA by měla spočívat především v preventivní rovině. To z Bulovky by mělo i s pomocí ČMFS šířit osvětu i na tuzemskou regionální a výkonnostní úroveň. Zaštiťovat bude kurzy a semináře pro trenéry nebo lékaře pohybující se v nižších výkonnostních sférách. Na to akreditované pracoviště získá granty a příspěvky právě od FIFA.

přehrát video
Akreditace FIFA míří na Bulovku


Ortopedická klinika nabídne fotbalistům bez rozdílu pomoc i při řešení zdravotních komplikací, spolupracovat má s fakultními ústavy tělovýchovného lékařství, kardiologie a rehabilitace. Nápomocna chce být nejen jednotlivcům, ale i klubům nebo jiným organizacím.

Bulovka získala na pět let akreditaci, která se pak může obnovit. "Během té doby musí instituce ukázat, že jde správným směrem. Obnáší to třeba zapojení do vědecké a mezinárodní spolupráce, ale to pro zdejší pracoviště není nic nového," řekl Dvořák, momentálně působící na curyšské Schulthess Klinik, který často spolupracuje i s Pavlem Nedvědem.

Ortopedie
Ortopedie
Zdroj: ČT24, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.