ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan

Jsi gay? V nároďáku si neškrtneš, řekl šéf chorvatského fotbalu

Velikost textu:

Záhřeb - Předseda chorvatského fotbalového svazu Vlatko Marković prohlásil, že dokud bude ve funkci, nedostane se do reprezentačního týmu jediný homosexuál. Organizace gayů si na něj proto chtějí stěžovat u UEFA a plánují i žalobu. "Dokud budu prezidentem svazu, nebudou v chorvatské reprezentaci žádní homosexuálové," prohlásil v rozhovoru pro deník Večernji List třiasedmdesátiletý Marković. Na otázku, jestli se někdy ve fotbale potkal s gayem, odpověděl: "Ne, fotbal naštěstí hrají jen zdraví lidé."

Vlatko Markovič
Vlatko Markovič
Otevřít galerii
 • Vlatko Markovič zdroj: nacional.hr https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Homosexuálové autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Na jeho slova už reagovaly organizace chorvatských homosexuálů, podle kterých Marković porušil chorvatské i mezinárodní zákony. Proto mají v plánu funkcionáře zažalovat a stěžovat si na něj u UEFA.

Bývalý trenér chorvatské reprezentace se už za své prohlášení omluvil. "Hloupě jsem se vyjádřil. Neměl jsem v úmyslu nikoho urazit," uvedl. "Nemám nic proti žádné menšině, už vůbec ne proti homosexuálům. Omlouvám se všem, které jsem urazil," dodal.


Marković nemá s kontroverzními výroky problémy poprvé. Před loňským kvalifikačním zápasem o postup na mistrovství světa obvinil anglické hráče v Premier League ze spiknutí proti chorvatským fotbalistům, které prý chtěli úmyslně zranit.

Před třemi lety dostal od UEFA pokutu 1 825 eur (asi 45 tisíc korun) bývalý trenér Chorvatska Otto Barić za to, že řekl, že v jeho týmu není pro gaye místo. Podobný názor v minulosti zastávali také bývalý šéf Juventusu Luciano Moggi nebo někdejší trenér italské reprezentace Marcello Lippi.

Radost Chorvatů
Radost Chorvatů
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.