ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík

Korupce při volbě Eura 2012? UEFA chce důkazy

Velikost textu:
aktualizováno 25. 10. 2010 19:02

Frankfurt nad Mohanem - Údajnou korupci při volbě pořadatele vrcholného šampionátu řeší po mezinárodní federaci FIFA také Evropská fotbalová unie UEFA. Bývalý pokladník kyperského svazu Spyros Marangos tvrdí, že se pět vysokých představitelů UEFA nechalo před třemi roky uplatit při rozhodování o hostiteli mistrovství Evropy v roce 2012. UEFA mu dala do středy ultimátum, aby předložil důkazy, jinak mu hrozí soudem.

Prezident UEFA Michel Platini
Prezident UEFA Michel Platini
Otevřít galerii
 • Prezident UEFA Michel Platini autor: AP Photo, zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • UEFA zdroj: uefa.com https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/15/1491/149070.jpg?1268257771

Ve hře mělo být dohromady 11 milionů eur, tedy asi 270 milionů korun. Generální tajemník UEFA Gianni Infantino vzkázal, že o ničem neví. Kyperský funkcionář tvrdí, že o zmanipulování volby pořadatele Eura 2012, které získaly společně Polsko a Ukrajina, se snaží marně informovat šéfa evropského fotbalu Michela Platiniho už dva roky. Údajně má důkazy i několik svědků.

Výkonný výbor UEFA dal v dubnu 2007 při hlasování v Cardiffu Polsku a Ukrajině přednost před favorizovanou Itálií a společnou kandidaturou Maďarska s Chorvatskem.

Pořadatelé nařčení odmítají

Obě pořadatelské země příštího mistrovství Evropy korupčního jednání popírají. "Ta obvinění jsou tři roky stará. Kdyby na nich bylo alespoň něco pravdy, žádný šampionát bychom neměli," řekl náměstek ukrajinského premiéra Boris Kolesnikov, jenž má přípravy turnaje na starosti. Mluvčí polského ministerstva sportu Jakub Kwiatkowski označil tvrzení Marangose za pomluvu: "Nestojí za to se o tom bavit. Nebereme to vážně, když tu nejsou předloženy žádné důkazy. Takhle si může každý říkat cokoli, je to nesmysl."

Marangos přišel s obviněním pár dní poté, co kvůli údajné korupci před volbou pořadatelů mistrovství světa v letech 2018 a 2022 pozastavila FIFA výkon funkce dvěma členům své exekutivy. Do vyšetření případu jsou suspendováni Amos Adamu z Nigérie a Reynald Temarii z Tahiti.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.