ČTsport

ČTsport
úterý 16. října 2018 Havel

Korupce u FIFA? Funkcionáři prý chtěli peníze za hlasy při volbě MS

Velikost textu:

Londýn - Nad světovou fotbalovou federací FIFA se vznáší korupční skandál. Dva členové výkonného výboru nabízeli za peníze své hlasy při nadcházející volbě pořadatelů mistrovství světa v letech 2018 a 2022. Hříšníky mají být Amos Adamu z Nigérie a prezident federace oceánské zóny Reynald Temarii. Oba byli kontaktováni redaktory listu Sunday Times, kteří se vydávali za americké podnikatele. FIFA oznámila, že se nařčením začne okamžitě zabývat, a jakmile bude znát výsledky šetření, rozhodne o dalších krocích. Od aféry se ihned už distancovali zástupci organizačního výboru americké kandidatury.

Mezinárodní fotbalová federace FIFA
Mezinárodní fotbalová federace FIFA
Otevřít galerii
 • Mezinárodní fotbalová federace FIFA zdroj: fifa.com https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/4/338/33702.jpg?1217343717
 • Fotbalový stadion autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/1/67/6616.jpg?1201954545

Nigerijský funkcionář požadoval na výstavbu stadionů s umělým povrchem ve své zemi 570 tisíc eur. Domnělým americkým lobbistům prý zaručil pouze to, že bude hlasovat pro USA jen v případě roku 2018, pro který nakonec americký svaz nabídku stáhl. Při volbě pořadatele na rok 2022 už údajně dal Adamu slovo někomu jinému.

Temarii chtěl na založení sportovní akademie v Aucklandu dokonce 1,6 milionu eur. Zároveň novinářům prozradil, že už mu zástupci dvou jiných kandidátských zemí nabízeli 10 až 12 milionů dolarů pro Oceánskou fotbalovou konfederaci.

Novináři ze Sunday Times uvedli, že se před kontaktováním funkcionářů informovali u jiných členů vedení FIFA, jak velký úplatek by byl vhodný. Člen komise rozhodčích Amadou Diakite údajně navrhl milion dolarů, šéf odvolací komise Slim Alúlú doporučil částku milion liber každému.


Adamu a Temarii jsou členy čtyřiadvacetičlenného výboru, který se začátkem prosince sejde v Curychu k volbě dvou pořadatelů MS. Pro rok 2018 se bude vybírat ze čtyř evropských kandidatur, o čtyři roky později bude závěrečný turnaj buď v USA, Austrálii, Kataru, Japonsku nebo Koreji.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.