ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Hašek: S výsledky zatím spokojeni nejsme, Bílek ale má naši důvěru

Velikost textu:

Praha - Více než rok po zvolení Ivana Haška do čela ČMFS trápí český fotbal stále řada problémů. Pokles kvality národního týmu i ligové soutěže, špatné hospodaření bývalého vedení, kauza tří Bohemians, finanční krize Slavie i korupce ve výkonnostním fotbale, to jsou témata, kterými se nové svazové vedení musí zabývat. Svazový předseda však věří, že fotbal v Česku má před sebou světlou budoucnost a za příklad dává výkony a výsledky jednadvacítky, která by se v budoucnu mohla stát zásobárnou hráčů pro reprezentační A-tým.

Ivan Hašek
Ivan Hašek
Otevřít galerii
 • Ivan Hašek autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1925/192417.jpg?1283794163
 • Ivan Hašek autor: Stanislav Peška, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/18/1771/177065.jpg?1277913511

Hašek lituje ztracených bodů v domácím zápase s Litvou, za výkon proti Skotsku ale tým ocenil. "Všichni jsme byli pod tlakem, hráči, vedení, trenéři, realizační tým, a kluci tenhle těžký zápas zvládli, a zvládli ho tak, že se nebáli hrát, to bylo hrozně důležité. Naše převaha byla taková, že to v historii zápasů se Skotskem nepamatuju. Soupeře jsme přehráli a zaslouženě vyhráli, i když je pořád ještě spousta prostoru ke zlepšování," ohlíží se za zápasem se Skoty.

S výsledky v kvalifikaci zatím na svazu nepanuje spokojenost, Hašek ale odmítá dělat předčasné závěry z práce trenéra Bílka. "Kvalifikace se počítá vcelku. Samozřejmě jsme chtěli mít devět bodů, nemůžeme být spokojeni, protože to byl reálný cíl. Na druhou stranu, v mužstvu je spousta pozitivních věcí, také jednadvacítka se ukazuje jako zásobárna talentů, baráž zvládla výborně, takže i v budoucnosti bude na čem stavět. V Česku ale není trenér, který by byl u fanoušků úspěšný. Mužstvo dvakrát prohraje a může za to trenér, ať je to kdokoliv, i slavní trenéři jako Brückner nebo Uhrin. Navíc práce trenéra není jen o výsledcích," hájí Hašek trenéra Bílka.

přehrát video
Hyde park

Ivan Hašek o korupci ve fotbale:

"Korupce je problémem celé české společnosti. Dobře se o ní mluví, ale už hůře se dokazuje. Ty důkazy se hledají velmi těžko, ale pokud se prokáže, že se někdo choval korupčně, tak jsme připraveni předat veškeré informace policii i disciplinární komisi. V tuto chvíli se o tom ale pouze mluví, důkazy nejsou."

Předseda svazu bedlivě sleduje současnou složitou situaci ve Slavii, předesílá ale, že svaz se v této záležitosti prozatím nijak angažovat nehodlá. Na pořadu dne nejsou ani úvahy o možném odečtu bodů, či dokonce vyloučení ze soutěže. "V tuto chvíli žádné takové kroky nehrozí. Co jsem měl možnost mluvit s představiteli Slavie, tak ta situace je jasná, jasné jsou i kroky, které budou podnikat. Svaz nehodlá zasahovat do dění ve Slavii a věří, že situace se stabilizuje," ujišťuje Hašek.

Šestnáct týmů v lize má svoje opodstatnění, tvrdí Hašek

Mezi fanoušky i některými odborníky v poslední době sílí hlasy po zeštíhlení soutěže na dvanáct týmů, jak je tomu například na Slovensku nebo ve Skotsku. Hašek ale s tímto názorem příliš nesouhlasí: "Tam, kde se hraje liga s dvanácti týmy, se úroveň soutěže nijak nezvedla a nedá se ani říct, že by z toho nějak profitovala reprezentace. V šestnácti týmech máte spoustu mladých hráčů, kteří dostávají příležitost. Ve dvanácti by jich už bylo daleko méně. Ze současného stavu těží naše jednadvacítka, všichni reprezentanti jsou stabilními hráči prvoligových celků a v Evropě tomu tak často není."

Snížení počtu účastníků nejvyšší soutěže navíc podle Haška není v kompetenci svazových orgánů: "Na druhou stranu si nemyslím, že je reálné, abychom tu měli 16 špičkových týmů, některé prostě musí mít menší rozpočty. Počet týmů v nejvyšší soutěži by ale mělo řešit ligové shromáždění, svaz by jim do toho neměl zasahovat."

Michal Bílek
Michal Bílek
Více fotek
 • Michal Bílek autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/12/1188/118774.jpg
 • Ilustrační foto autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/16/1567/156604.jpg

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.