ČTsport

ČTsport
úterý 23. října 2018 Teodor

Srbsku za řádění fanoušků hrozí kontumace i vyloučení z kvalifikace

Velikost textu:

Janov - Po řádění srbských fotbalových fanoušků, kteří způsobili předčasné ukončení kvalifikačního zápasu v italském Janově, zůstalo minimálně dvacet zraněných lidí. Nejhůře dopadl policista, jemuž přímo před obličejem explodovala pyrotechnika, zranění ve tváři má také jeden Srb. Srbsku nyní reálně hrozí, že si kvůli svým nedisciplinovaným příznivcům připíše kontumační porážku 0:3. Podle pravidel může být dokonce vyloučeno ze současné nebo příští kvalifikace.

Zápas mezi Srbskem a Itálií v kvalifikaci na Euro 2012 byl kvůli řádění srbských fanoušků předčasně ukončen.
Zápas mezi Srbskem a Itálií v kvalifikaci na Euro 2012 byl kvůli řádění srbských fanoušků předčasně ukončen.
Otevřít galerii
 • Zápas mezi Srbskem a Itálií v kvalifikaci na Euro 2012 byl kvůli řádění srbských fanoušků předčasně ukončen. autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Vůdce srbských fanoušků Ivan Bogdanov byl po incidentu v Janově zadržen italskou policií autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Srbští fanoušci si svým násilným chováním na stadionu a mimo něj nejprve vynutili zdržení začátku zápasu o 35 minut, a když utkání konečně začalo, musel ho skotský rozhodčí Craig Thomson už po sedmi minutách ukončit. Hostující příznivci roztrhali síť na plotě, která je měla oddělovat od hřiště a od Italů, házeli na trávník a do ostatních sektorů světlice a v hledišti zapalovali ohně a pyrotechniku. Sedmnáct nejagresivnějších fanoušků policie zatkla. Mezi zadrženými je i osmnáctiletý Ital, který byl za útok na policistu ihned odsouzen k odnětí svobody na tři měsíce. Trest dostal také jeden ze Srbů, který byl ve zkráceném řízení poslán na rok do vězení.

Policii se podařilo zadržet i pravděpodobného hlavního organizátora řádění, jenž byl schovaný v kufru autobusu odvážejícího část fanoušků zpět do Srbska. Má jít o devětadvacetiletého Ivana Bogdanova, který patří mezi hlavní lídry chuligánů Crvené Zvezdy Bělehrad a který má už několik záznamů v rejstříku trestů, mimo jiné za napadení a držení drog. V autobusu fanoušků pak policie nalezla zhruba 600 světlic a další pyrotechniku.

Platini slibuje tvrdé tresty

UEFA už zahájila vyšetřování a poté, co bude mít k dispozici zprávu od rozhodčího a delegáta, předá celý spis nezávislé kontrolní a disciplinární komisi. Ta se bude aférou zabývat 28. října. "Celá Evropa viděla tuhle srbskou ostudu. Fanoušci nás navíc obléhali v hotelu celé dva dny," uvedl prezident Srbské fotbalové federace Tomislav Karadžič.

Prezident UEFA Michel Platini za nynější výtržnosti slíbil udělení přísných trestů. "Připomínám, že UEFA vyznává nulovou toleranci k násilí na stadionech. Klíčem k boji proti této hrozbě je spolupráce jednotlivých orgánů a pomoc od nejvyšších míst těchto nejvíce postižených zemí," řekl Platini.

Cesare Prandelli, trenér Itálie:

"Srbští hráči byli napadeni v jejich autobusu. Brankář Stojkovič se schovával u nás v šatně a třásl se strachy. Nejen, že nechtěl na hřiště, bál se i návratu domů. Byl to hrozný zážitek."

Srbští ultras vedle řádění na stadionu měli dokonce před utkáním napadnout autobus srbské reprezentace. Skupina zhruba 30 chuligánů podle srbských médií autobus obklíčila a někteří z fandů dokonce vtrhli dovnitř a napadli brankáře Vladimira Stojkoviče, který následně odmítl k utkání nastoupit. Ostatním hráčům se však povedlo útok zastavit a utéct ze zakouřeného autobusu do útrob stadionu.

Utkání v Janově je historicky teprve druhým zápasem evropské kvalifikace, který musel být předčasně ukončen. Poprvé se tak stalo v červnu 2007 v utkání Švédska s Dánskem, kdy v závěru za stavu 3:3 napadl dánský příznivec rozhodčího. Švédsko tehdy kontumačně vyhrálo 3:0.

Letící světlice od srbského kotle
Letící světlice od srbského kotle
Více fotek
 • Letící světlice od srbského kotle zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/21/2019/201877.jpg
 • Michel Platini zdroj: Internet https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/6/524/52354.jpg
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.