ČTsport

ČTsport
čtvrtek 20. září 2018 Oleg

Slavia může řešit finanční problémy insolvencí

Velikost textu:

Praha - Vedení fotbalové Slavie připouští, že jednou z variant řešení finančních potíží může být i to, že se klub sám navrhne do insolvence. V rozhovoru pro Hospodářské noviny to uvedl ředitel klubu Miroslav Platil. Důvodem finančních problémů je především skutečnost, že Slavia dluží 112 milionů korun svému někdejšímu majiteli, britské skupině ENIC. Dluh sice uznává, ale usiluje o splátkový kalendář, zatímco Britové chtějí celou částku okamžitě. Soud v Londýně rozhodl už v červenci, ale na Slavii zatím rozsudek nedorazil.

Karol Kisel v objetí spoluhráčů
Karol Kisel v objetí spoluhráčů
Otevřít galerii
 • Karol Kisel v objetí spoluhráčů autor: Kateřina Šulová, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/21/2019/201828.jpg?1337680259
 • SK Slavia Praha autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1911/191043.jpg?1283337402

Platil řekl, že se připravuje i na to, že soud bude požadovat splatit dluh neodkladně. "Pokud se tak stane, svolám valnou hromadu, na které vyzvu akcionáře, aby situaci nějak řešili. Pokud se jim to nepodaří, budu muset vyhlásit na Slavii insolvenční stav," přiznal Platil.

To by pro Slavii znamenalo velké komplikace. Vedení klubu by převzal insolvenční správce, kterého by jmenoval buď věřitelský výbor, nebo soud. Správce by měl za úkol uspokojit zájmy jednotlivých věřitelů nebo připravit klub na změnu vlastníka.


Ten v současné Slavii není zcela jasný, protože klub jméno majitele oficiálně nezveřejnil. Poslední veřejné prohlášení o vlastnictví klubu je z roku 2008, kdy majoritu akcií měli držet členové představenstva Tomáš Rosen a Petr Doležal. U Doležala, který klub již opustil, to však neplatí a celá akcionářská struktura je nejasná.

Dluh vznikl tím, že ENIC byl sice majoritním akcionářem klubu, ale financoval ho částečně prostřednictvím půjček. Ty byly zčásti splaceny, ale 112 milionů korun ještě zůstává.

Fanoušci Slavie
Fanoušci Slavie
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.