ČTsport

ČTsport
neděle 18. listopadu 2018 Romana

Kilty a dudy. Skoti kvůli fotbalu zaplavili Prahu

Velikost textu:
aktualizováno 8. 10. 2010 19:43

Praha - Ostrovní fotbaloví fanoušci zaplavili Prahu. Na večerní utkání Skotů s českou reprezentací v Edenu jich dorazilo na 5 000. V ulicích metropole na ně dohlížejí stovky policistů, ale opatření zdaleka nejsou tak razantní, jako třeba před rokem při návštěvě polských a srbských fanoušků. Skotští fotbaloví fanoušci bez tradičních dud a kroje, jehož nedílnou součástí je i kostkovaná sukně, nejedou na žádný zápas svého týmu. "Čepici musíte mít, aby vám netáhlo na vlasy. No, a bez sukně neuděláme ani krok," směje se jeden z fanoušků. "Jezdíme úplně všude. Podporujeme naše fotbalisty a vždy jde o festival dobré nálady," dodává další.

Skotští fanoušci v Praze
Skotští fanoušci v Praze
Otevřít galerii
 • Skotští fanoušci v Praze autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • Skoti a jejich tradiční kilty autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

Radost z nich mají především hospodští. "Když dneska prohrají, tak se vrátí a budou pít. Angláni kdyby prohráli, tak se vrátí a hospodu rozbijou," uvádí číšník z anglického baru v Praze.

Ve čtyři hodiny se na Staroměstské náměstí sešla víc jak tisícovka skostkých fanoušků. Obvykle na fanoušky dohlížejí těžkooděnci, teď je ale situace jiná. Přestože policie přijala standardní bezpečnostní opatření, tvrdí, že proti skotským fanouškům nebude nutné použít sílu. "Snaží se prokazovat, že nejsou Angličani, ale Skoti a ti se chovají jinak," vysvětluje specialista na fotbalové násilí Martin Synecký.

přehrát video
Reportáž Richarda Samka

Přesto ale skotští policisté do Česka nepustili 50 radikálnějších fanoušků. Mezi těmi, kteří do Prahy dorazili, budou vůbec poprvé na bezpečnost dohlížet spotteři v modrých vestách. "Při mezinárodních utkáních často působí jako taková spojka mezi bezpečnostním opatřením a fanoušky, kteří to vědí a často se na ně obrací se svými dotazy," tvrdí Synecký.

Policejní vesta spotterů
Policejní vesta spotterů

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.