ČTsport

ČTsport
sobota 20. října 2018 Vendelín

Český Zlatý míč má popáté Petr Čech

Velikost textu:
aktualizováno 6. 10. 2010 23:55

Praha - Vítězem fotbalové ankety Zlatý míč České republiky za sezonu 2009/10 se stal gólman české reprezentace a Chelsea Petr Čech. Na trůnu vystřídal Pavla Nedvěda a oslavil už pátý triumf v historii ankety, v které hlasují členové Klubu sportovních novinářů. Rekordmanem zůstává se šesti výhrami Nedvěd, jenž už ukončil kariéru. Druhý v hodnocení uplynulé sezony skončil Jaroslav Plašil, třetí Milan Baroš. Pořadatelé oznámili výsledky v pražském hotelu Crowne Plaza, kde je ubytován národní tým připravující se na kvalifikační utkání se Skotskem a Lichtenštejnskem.

Oceněný Petr Čech
Oceněný Petr Čech
Otevřít galerii
 • Oceněný Petr Čech zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • František Komňacký zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg

V doprovodné anketě Trenér roku - Cena Rudolfa Vytlačila zvítězil jablonecký kouč František Komňacký, který je současně asistentem u české reprezentace. Červenou kartu pro nejvíce zavrženíhodný čin získal klub Bohemians Praha a jeho činovníci. Součástí ankety bylo tradičně i hledání nejlepších mladých hráčů a ostravský Matěj Vydra cenu převzal s předstihem kvůli současným kvalifikačním povinnostem s reprezentační devatenáctkou.

Na rozdíl od ankety Fotbalista roku novinářská anketa nekopíruje kalendářní rok, ale fotbalovou sezonu. Hlasuje se vždy samostatně na podzim i na jaře, přičemž výsledky obou období se pak sečtou.

Konečné výsledky Zlatého míče jsou velmi podobné podzimnímu průběžnému pořadí. Na prvních čtyřech místech se dokonce nic nezměnilo, pouze mocný jarní finiš vítěze Evropské ligy Tomáše Ujfalušiho změnil pořadí na pátém místě žebříčku. Vítězný Čech získal 1886 bodů, druhý Plašil měl o 710 bodů méně.

přehrát video
Fotbalistou roku je Petr Čech

Brankář Petr Čech

"Každé ocenění mě těší. I když jsem tohle získal popáté, tak z něj mám pořád radost, protože to znamená, že si udržuju stálou výkonnost."

Právě Ujfaluši a také jeho jmenovec sparťan Tomáš Řepka (7. místo) z nejlepší jedenáctky už nefigurují v reprezentačním výběru. Sporadicky se v něm objevují i Davidové Jarolím (10.) a Lafata (11.). Mezi nejlepšími se udržel i Roman Hubník, ale to především díky podzimnímu bodovému zisku v dresu Sparty Praha. Jarní angažmá v Herthě Berlín mu přineslo pouhých 28 bodů.

Alespoň jeden bod dostalo celkem 69 fotbalistů, přičemž největší zastoupení s pěti současnými či nedávnými hráči má Sparta, ve výběru jsou i čtyři slávisté včetně reprezentačního manažera Vladimíra Šmicra, jemuž stačila na 48. místo jen podzimní sezona, po níž ukončil kariéru.

Tomáš Ujfaluši
Tomáš Ujfaluši
Více fotek
 • Tomáš Ujfaluši autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/18/1705/170406.jpg
 • Jaroslav Plašil a Milan Baroš autor: Libor Zavoral, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/11/1043/104265.jpg

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.