ČTsport

ČTsport
středa 24. října 2018 Nina

Trendy fotbalového MS - nedaří se otáčet skóre, obránci střílí více gólů

Velikost textu:

Madrid - V Madridu se uskutečnila konference za účasti všech 53 evropských fotbalových reprezentací, na které se především hodnotily nové trendy, jež ukázalo červencové mistrovství světa v JAR. Trenéři jednotlivých národních týmů včetně kouče české reprezentace Michala Bílka diskutovali o možnosti zavádění technologií do rozhodování sporných situací na hřišti nebo o zajímavých statistických číslech: obránci byli v útoku důležitější, týmům se příliš nedařilo otáčet skóre.

Španělští fotbalisté se poprvé v historii stali mistry světa.
Španělští fotbalisté se poprvé v historii stali mistry světa.
Otevřít galerii
 • Španělští fotbalisté se poprvé v historii stali mistry světa. zdroj: ČTK/AP https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/CT4_default.jpg
 • MS ve fotbale v JAR zdroj: wcf2010.com https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/18/1713/171256.jpg?1276599466

Jeden ze závěrů z mistrovství světa je, že v současném fotbale hrají obránci mnohem důležitější roli v ofenzivě, než tomu bylo na šampionátu před čtyřmi lety. To dokazuje i statistika: podíl obránců na vstřelených gólech vzrostl z 12 procent na 19.

Zároveň se týmům stále častěji nedaří otáčet nepříznivě se vyvíjející skóre. "Na šampionátu se to povedlo jen ve čtyřech případech. Stále více důležitější je vstřelit gól jako první," řekl šéf technické komise FIFA Jean-Paul Brigger.

Trenéři také diskutovali o možném zavedení technologií do posuzování sporných situací. Usnesli se na tom, že je třeba zachovat lidský faktor a pokračovat tak v experimentu s pěticí rozhodčích, z nichž dva jsou za brankovou čárou. "Jsme pro to, aby každé pokutové území sledoval trojúhelník šesti očí (hlavní sudí, asistent na pomezní čáře a brankový rozhodčí)," uvedl technický ředitel UEFA Andy Roxburgh, podle kterého by se pětice sudích měla brzy testovat i v kvalifikaci ME.

Konference všech evropských fotbalových reprezentací se konala podeváté. UEFA jí svolává každé dva roky vždy po velké akci, jako je mistrovství světa nebo Evropy.

Neuznaný gól Angličanů v osmifinále MS
Neuznaný gól Angličanů v osmifinále MS
Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.