ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Na Homeless World Cup míří hráči, pro které je fotbal téměř vše

Velikost textu:

Praha - V pátek odlétá česká reprezentace v pouličním fotbale do brazilského Ria de Janeira. Osm hráčů se tu zúčastní už 8. ročníku Homeless World Cupu (HWC), který je určený nejen bezdomovcům, ale i dalším sociálně vyloučeným skupinám. Fotbal má tyto lidi motivovat a poskytnout jim šanci zlepšit vlastními silami svou životní situaci. Česká reprezentace se utká asi se šedesáti světovými týmy. Úspěchem by podle trenéra bylo probojovat se alespoň na 15. místo a navázat tak na úspěchy z minulých let.

Kvalifikace turnaje Homeless World Cup
Kvalifikace turnaje Homeless World Cup
Otevřít galerii
 • Kvalifikace turnaje Homeless World Cup autor: Michal Doležal, zdroj: ČTK https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/18/1762/176126.jpg?1277491981
 • Pouliční fotbal autor: ČT24, zdroj: ČT24 https://imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/20/1942/194149.jpg?1284382093

Hraje se na netradičním hřišti, které v naší zemi zatím není, což je pro hráče handicap v přípravě. "Hlavní rozdíl je v tom, že se hraje o mantinel, neexistují auty, takže hra je mnohem rychlejší, je třeba víc improvizovat," uvedl koordinátor projektu Zvítězit může každý Josef Šedivý.

Turnaj přináší hráčům novou motivaci

Podle výzkumu mezi účastníky HWC, provedeného půl roku po skončení šampionátu v roce 2007, získalo díky fotbalu novou motivaci do života 93 procent účastníků, 83 procent si zlepšilo vztahy se svými blízkými, 71 procent si v životě významně polepšilo, 29 procent získalo pravidelné zaměstnání, 32 procent začalo studovat a 71 procent dál pravidelně hraje fotbal.

přehrát video
Reportáž Barbory Jelínkové

Hráči, kteří uspěli v kvalifikaci a stali se členy reprezentace, musejí kromě sportovních kvalit prokázat i progres v osobním životě a obnovit vztahy s blízkými. "Určitě fotbal mi dopřává nějaké odreagování, uvolnění od všední reality. Dřív to byly drogy, teď už je to zase fotbal," uvedl reprezentační kapitán Radim Šebestík.

Podle průzkumů organizátorů obrátí svůj život k lepšímu přes 80 procent hráčů. Účast v reprezentaci v pouličním fotbale je jen jednoletou záležitostí. Každý rok se podle mezinárodních pravidel musí tým vyměnit. Hráči však chtějí u fotbalu zůstat i po skončení mistrovství. A mají šanci. "Jeden hráč už z mistrovství vyšel - Bebe, kterého koupil Manchester United. Takže v případě, že se tam objeví hráč, který bude mít takovou kvalitu, tak se trenér národního mužstva bude zajímat," zdůraznil předseda ČMFS Ivan Hašek.


HWC se pořádá od roku 2003, zaštiťující organizace Sananim se do něj poprvé zapojila v roce 2006. Tehdy se Česká republika mezi 50 nebo 60 zeměmi umístila asi na 15. místě, při posledním šampionátu v Miláně skončili Češi asi pětatřicátí. Vítězství ale při fotbalových utkáních bezdomovců na prvním místě není, důležitější je jejich zapojení do společnosti.

Turnaj bezdomovců
Turnaj bezdomovců

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.