pátek 17. srpna 2018 Petra
1. kolo první ligy

Sparta zažehnala ztrátu. Opavu zdolala díky trefě Kangy a vlastnímu gólu Svozila

Do nové prvoligové sezony vstoupil po Plzni vítězně i další aspirant na titul Sparta. V domácí Generali Areně přehrála 2:0 nepříjemného nováčka z Opavy, který si zahrál prvoligový duel po třinácti letech. Favorit se dlouho hledal, než ho do vedení poslal Guélor Kanga ranou ze střední vzdálenosti. Na konečných 2:0 zvýšil Benjamin Tetteh s pomocí teče obránce Jaroslava Svozila a branka mu byla připsaná jako vlastní.

Hezký fotbalový podvečer,

vítejte u on-line přenosu závěrečného utkání sobotního programu 1. kola nového ročníku fotbalové ligy. Jeden z aspirantů na titul Sparta Praha v něm přivítá v Generali Areně nováčka z Opavy, kterého přijelo podpořit přes tisíc fanoušků.

-::-

Základní sestavy:

Sparta Praha: Nita – Chipciu, Štetina, Costa, M. Frýdek – Kulhánek, Kanga – Plavšič, Stanciu, Ben Chaim – Pulkrab.

Opava: Šrom – Simerský, Svozil, Hrabina – Kayamba, Zavadil, Schaffartzik, Zapalač – Kuzmanovič - Puškáč, Juřena.

Rozhodčí: Královec – Nádvorník, Hájek

-::-

Sparta potřebuje napravit dojem z přípravné fáze. Zdolala pouze Trenčín a Samaru, přičemž čtyřikrát prohrála. Jak generálku s polským Lubinem, tak třeba i s druholigovými Českými Budějovicemi. Kouč Pavel Hapal neměl lehké vybírání základní sestavy. Nakonec v ní figuruje na hrotu Matěj Pulkrab místo kapitána Josefa Šurala či Benjamina Tetteha, nastupuje třeba Tal Ben Chaim.

-::-

Opava žije návratem po třinácti letech do nejvyšší soutěže. Do Prahy přicestovalo přes tisíc fanoušků, kteří od svého týmu očekávají i na Spartě typickou ofenzivní hru. Svěřenci Romana Skuhravého nastupují v rozestavení 3-4-1-2.

-::-

Vše je připraveno na výkop, oba týmy jsou na hrací ploše.

1.

Sudí Pavel Královec zahájil utkání.

1.

Hned v první minutě zahrozili hosté. Po rychlém kontru a zpětné přihrávce se dostal ke střele z dobré pozice ve vápně Nemanja Kuzmanovič, ale vysoko přestřelil.

3.

I na druhé straně přišla navštívenka brankáři Šromovi. Chipciu však opavskou branku přestřelil.

5.

Po faulu Štětiny dostala Opava příležitost standardní situace. Poprvé se k ní postavil špílmachr Zavadil. Simerský však míč jen lízl špičkou kopačky do autu.

6.

Ben Chaim se poprvé připomněl na pravé straně hřiště. Jeho centr však pohodlně sebral do náruče brankář Šrom.

8.

Opava se nebojí aktivně presovat i s více muži na polovině Sparty a znesnadňuje jí rozehrávku.

9.

Mohl to být kuriózní gól. Aktivní Ben Chaim vyhrál souboj, opět nacpal míč před branku a Šromovi nedůrazný pokus nepochopitelně proskotačil mezi nohami na roh.

11.

Z rohu Sparta nic nevytěžila. Poté se Chipchiu podruhé v utkání odhodlal ke střele po přihrávce Plavšiče. Ale ani následný rohový kop se domácím nepodařil.

12.

Po faulu na Kangu Sparta poprvé zahrozila ze standardky. Na míč Stanciua si naskočil Štětina, ale hlavu neseřídil přesně a balon zamířil mimo.

14.

Opavští na polovině Sparty v sedmi lidech, Štětina si však se skluzujícím protihráčem poradil.

16.

Zavadil posunul na Zapalače, ten se s míčem vůbec nerozpakoval a z velké vzdálenosti jej poslal víc než metr na branku Nity.

17.

Kayamba se pokusil prosadit jeden na jednoho, ale narazil na pozorného Frýdka.

18.

Chipciu nacentroval na způsob Rosického či Limberského vnějším nártem na Pulkraba. Ovšem přihrávka byla složitá na zpracování. Míč má v držení Šrom.

19.

Zase Ben Chaim. Z pravé strany si navedl míč do středu, ale jeho pokus ztečoval bek Hrabina a nešťastně i Pulkrab. Odkop od branky Opavy.

20.

Puskáč si vyměnil míč se Zapalačem, ale přihrávka na velké vápno nevyšla. Sebral ji Stanciu.

1 2 3 4 5 »

Opava nepřijela na Letnou, kde v minulých pěti ligových zápasech inkasovala hrozivých 21 gólů, jen bránit a hned v úvodní minutě zahrozila po brejku. Kuzmanovič však pálil v dobré pozici vysoko nad. Ve zbytku první půle už měla výraznější šance téměř výhradně Sparta.

V deváté minutě Ben Chaimův slabý přízemní centr propadl gólmanu Šromovi mezi nohama těsně vedle, Plavšičovu střelu srazila obrana a Štetina po rohu hlavičkoval mimo.

V domácím dresu byl aktivní hlavně Ben Chaim. V 19. minutě jeho střelu tečoval těsně mimo Pulkrab, který dostal na hrotu útoku přednost před Tettehem. Ve 34. minutě postupoval Ben Chaim ze strany sám na branku, ale trefil jen Šroma. Chvíli před pauzou pak po Stanciuově přihrávce mířil vedle Kanga.

Radující se hráči Sparty
Více fotek
  • Opavský lídr Pavel Zavadil odehrává míč před Pulkrabem autor: Deml Ondřej, zdroj: ČTK //imgct24.ceskatelevize.cz/cache/140x78/article/74/7337/733665.jpg

"Opava si zaslouží respekt, hrála velice odvážně hlavně v úvodu a dařila se jí kombinace. Ale nám v první půlce chyběl klid, rozvaha na míči a mohli jsme si vypracovat daleko víc šancí," řekl sparťanský kouč Pavel Hapal, který v úvodu trenérské kariéry vedl Opavu.

Po necelé hodině hry šel sudí Královec zkontrolovat na videu Hrabinův zákrok na Chipciua, ale penaltu nenařídil. V 66. minutě Stanciu z přímého kopu těsně za vápnem trefil jen boční síť.

Spartě se po přestávce dlouho příliš nedařilo a navázala na nepřesvědčivé výkony z letní přípravy, v níž ze sedmi utkání jen dvakrát vyhrála. Vysvobodil ji až gól ze 73. minuty. Po Tettehově přiťuknutí napřáhl Kanga z 30 metrů a přízemní skákavou střelou zaskočil brankáře Šroma. "Výkon Kangy hodnotím dobře jako celého mužstva, ale samozřejmě jsme teprve po prvním utkání. Nervozitu jsem cítil, ale spíše z okolí, ne přímo v kabině," povídal Hapal.

Letenští se po úvodní brance  uklidnili a vzápětí mohli zvýšit, Stanciu však pálil jen do břevna. Pojistku tak nejlepší domácí tým minulé ligové sezony dal až v 84. minutě, kdy Tettehovu ránu Svozil nešťastně srazil mimo Šromův dosah. "Je to skvělý start do nového angažmá. Hrál jsem první zápas, zařídil jsem jeden gól, navíc ještě asistence. Určitě je to vzpruha pro moje sebevědomí," uvedl Tetteh.

Sparta se vítězně naladila na čtvrteční úvodní zápas 2. předkola Evropské ligy proti Spartaku Subotica. Opava na překvapivé body z prvního utkání po třinácti letech v lize nedosáhla. "Sparta vyhrála zaslouženě z jednoho prostého důvodu, protože má daleko víc zkušeností než my. Zápas byl důležitý, abychom zjistili, o čem první liga je. Dostali jsme to z jedné vody načisto. Dělali jsme, co jsme mohli. Na body to nestačilo, ale jedeme dál," dodal Skuhravý.

1. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - SFC Opava 2:0 (0:0)

Branky: 73. Kanga, 84. vlastní Svozil. Rozhodčí: Královec - Nádvorník, Hájek. ŽK: Costa, Kanga - Kayamba, Schaffartzik. Diváci: 12.186.

Sparta: Nita - Chipciu, Štetina, Costa, Frýdek - Kulhánek - Ben Chaim (78. Vukadinovič), Stanciu, Kanga, Plavšič (72. Šural) - Pulkrab (57. Tetteh). Trenér: Hapal.

Opava: Šrom - Simerský, Svozil, Hrabina - Zavadil (82. Jurečka), Schaffartzik - Kayamba, Kuzmanovič, Zapalač - Puškáč (73. Jursa), Juřena (78. Smola). Trenér: Skuhravý.

Pavel Hapal (trenér Sparty): "Opava si zaslouží respekt, hrála velice odvážně hlavně v úvodu utkání a dařila se jí kombinace. Ale na druhou stranu nám v první půlce chyběl klid, rozvaha na míči a mohli jsme si vypracovat daleko víc šancí. Jednu stoprocentní jsme zahodili. Do druhé půle jsme šli trpělivěji, čekali jsme na svoji příležitost a přišla. Nakonec nás výsledek dotlačil k tomu jít na dva útočníky, protože čas utíkal a samozřejmě jsme chtěli vyhrát. Věřil jsem až do konce utkání, že to zvládneme a vyhrajeme. Myslím si, že všechna střídání nám vyšla a oživila hru. Po vedoucím gólu jsem si byl vnitřně tak nějak jistý, že zápas zvládneme do vítězného konce. Nakonec myslím, že jsme ani Opavu nepustili do nějaké gólovky."

Roman Skuhravý (trenér Opavy): "Sparta vyhrála zaslouženě z jednoho prostého důvodu, protože má daleko víc zkušeností než my. Co se týče nasazení a organizace hry, do nějaké 70. minuty to bylo v pořádku. Problém byl v tom, že jsme si nedokázali při takové atmosféře na stadionu odpočinout v naší silné kombinaci, kterou máme. V tomhle jsem viděl nováčkovskou daň. Neměli jsme dopředu takový drajv, jaký většinou máme. Když jsem myslel, že už nás ani Sparta nemá čím extrémně překvapit, dostali jsme takový gól... První věc je na středu hřiště nevystoupit, nevytlačit prostor. Je to složité, ale na hráče se nezlobím. Jestli to šlo, nebo nešlo chytit, nevím, nikdy jsem v bráně nestál. Na Spartě v takovémhle kondičním rozpoložení, v kterém jsme už byli, to už pro nás bylo neřešitelné. Druhý gól, druholigová chyba, která v druhé lize potrestaná není, tady ji soupeř potrestá, i když se štěstím."