ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš
PREVIEW 18. KOLA PRVNÍ LIGY

Plzeň chce povinné tři body proti Jihlavě. Podaří se Vysočině další senzace?

Velikost textu:

V Evropské lize dosáhla Plzeň na obrovský úspěch, když po vynikajícím výkonu vyřadila Partizan Bělehrad a postoupila do osmifinále. Teď si Viktoria ve Štruncových sadech chce upevnit první místo v lize proti Jihlavě. Tým Martina Svědíka už ale dokázal, že není na odpis, když doma porazil Slavii 1:0. Teď chce Vysočina poprvé v sezoně bodovat venku. Utkání sledujte v přímém přenosu od 16:50 na ČT sport.

Michael Krmenčík
Michael Krmenčík

Plzeň je před utkáním s Jihlavou tak jasným favoritem, že se na její vítězství takřka nemusejí vypisovat sázky. Důvodů je pro to celá řada. Plzeň hraje skvěle, Jihlava ne. Viktoria vyhrála všechny zápasy doma, Vysočina zase všechny zápasy venku prohrála. Západočeši jdou za titulem a letos ještě neprohráli, pro Jihlavu bude velkým úspěchem záchrana v lize. Plzeň navíc nad Vysočinou vyhrála všech posledních šest zápasů.

Taková čísla si přímo říkaji o statistickou anomálii. Je těžké najít způsoby, jak by Jihlava mohla zaskočit Plzeň, ale několik se jich přece jen najde.

Hlavním faktorem může být samotná podoba jedenáctky Viktorie. Zkušené opory mohou být po náročném vstupu do jara ušetřeny papírově nejjednoduššího zápasu. Ačkoliv Plzeň nečeká v týdnu žádný zápas v Evropské lize, nadcházející program bude velmi složitý – venku Baník, venku Sporting, doma Liberec, doma Sporting a poté výjezd do Zlína.

Rotaci, nebo důvěru oporám?

Jestli tedy někdy rotovat, je to v domácím zápase proti Jihlavě. A trenér Pavel Vrba už v úvodu jara naznačil, že by hráčům z lavičky mohl dávat více prostoru. Na větší prostor čeká Tomáš Chorý, Aleš Čermák se postaral o pojišťující gól proti Partizanu a má za sebou výbornou zimní přípravu a Martin Zeman také vstoupil do jara ve velmi dobré formě. Podzimní stálice na stoperu Tomáš Hájek zase zkraje jara přenechal místo Romanu Hubníkovi.

přehrát video
Plzeň změří v EL síly se Sportingem Lisabon

Právě rotace ale Plzni přes podzim příliš nevycházela – když dostali více prostoru hráči z lavičky, moc nezaujali a Plzeň horko těžko vyhrávala, mimo jiné právě v Jihlavě. V poháru pak dokonce s obměněnou sestavou vypadla doma se Slováckem.

V případě minimální rotace ale zase hrozí přirozené podcenění – je prakticky nemožné vydat ze sebe stoprocentní výkon v jarní fázi evropských pohárů a poté si udržet výkonnost i proti předposlednímu týmu ligy. Ke všemu by se starší hráči v tuhých mrazech okolo -7°C mohli šetřit, aby předešli únavovému zranění.

Tak jako tak může Jihlava těžit z toho, že plzeňská koncentrace nemusí být stoprocentní. To už při těžkém pohárovém programu ukázali viktoriáni v Jihlavě na konci srpna, kde oproti zápasům s Larnakou sáhli k šesti změnám a Vysočina sahala po senzačním vítězství. Až v 64. minutě srovnal Hrošovský a v nastavení vystřelil doslova nezaslouženou výhru Marek Bakoš.

Plzni nemusí vyhovovat jihlavský styl

Už tehdy Jihlava Plzni zatápěla herním stylem, který jí tradičně nesvědčí. Tým Martina Svědíka navíc v zimě tvrdě zapracoval na nespolehlivé defenzivě a obrana na úvod jara proti Slavii vyrobila naprosté minimum chyb. Vysočina skvěle pozičně odbránila prostor před šestnáctkou, chytře vyrážela proti kolmicím v rozehrávce a posílala rychlé míče za obranu do krajů na nabíhajícího Ikauniekse, který neustále sbíral míče a vyrážel do protiútoků.

Zlepšené obrany může Vysočina využít i ve Štruncových sadech. Jihlava má na druhé straně velmi slušná ofenzivní čísla – i když spíše opomíjí postupný útok a zaměření na předfinální fázi, právě tyto přihrávky na křídla, která poté jdou do gólových šancí, jsou klíčem k úspěchu Vysočiny. Jihlava má problémy s proměňováním šancí, ale zato si jich dokáže spoustu vypracovat, je v tomto ohledu dokonce šestá nejlepší v lize.

Plzeň je navzdory tomu v zápase jasným favoritem a nebylo by vůbec překvapivé, kdyby vyhrála o několik gólů. V Evropské lize Viktoria jasně ukázala, proč je nejen momentálně nejlepším českým klubem. Vyspělost, zodpovědnost a obezřetnost ji už dovedla dvakrát do Ligy mistrů, čtyřikrát k titulu a teď i potřetí do osmifinále Evropské ligy. A cesta kolikrát nevyhnutelně vedla i přes povinná vítězství v zápasech, jako je tento proti Jihlavě.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.