ČTsport

ČTsport
sobota 22. září 2018 Darina

BLOG: Fotbalová lekce gentlemanství

Velikost textu:

Takže si to shrňme: Spartu zasloužené vítězství 3:1 nad Interem Milán vystřelilo do euforie, ale bylo vcelku jasné, že chleba se bude lámat jinde. I Václav Kadlec před utkáním v Brně prohlašoval: "Jestli to teď nezvládneme, vrátíme se do starých kolejí." Simsalabim, a je to tady.

Radující se Lukáš Vácha
Radující se Lukáš Vácha

Déjà vu odvolaného Zdeňka Ščasného v plné palbě, jen s o něco mladšími hráči v poli. Remíze 3:3 z druhé minuty nastavení přitom mohla Sparta zabránit: nesměla by jen otáčet skóre, ergo nedostat na jinak letos trápící se Zbrojovce, tentokrát hrající od první minuty nebezpečně vysoko, tolik gólů. A to ještě Jakub Řezníček nastřelil obloučkem břevno a nedal penaltu.

Při vší úctě, to není obrana, to je hromádka neštěstí. Michal Kadlec byl náhradníkem na Německo a Ázerbájdžán jen zázrakem, Mario Holek hledá sám sebe a kometa Vjačeslav Karavajev zapadl kamsi za obzor.

Druhou věcí je ovšem fakt, že asistentka rozhodčího Lucie Ratajová neodmávala evidentní ofsajd, z něhož Brno srovnalo. Chyba.

Zklamaní fotbalisté Sparty po utkání v Brně
Zklamaní fotbalisté Sparty po utkání v Brně

Lekce korektnosti

Toho času zraněný záložník Sparty Lukáš Vácha ale hned poslal "macho stylem" pomezní přes Twitter ke sporáku, práci u plotny doporučil Ratajové i brankář Tomáš Koubek. Oba svá slova později ozřejmili. Koubek miluje manželku a dceru, tak jakýpak šovinismus, Vácha se neomlouvá, ale s tím cizím slovem být spojován také nechce. Šéf Sparty Adam Kotalík k tomu přidal prohlášení: "Ženy mohou být šikovné nejen u plotny." Jako třeba bagristky nebo tak něco.

Časy Marie Kabrhelové už jsou naštěstí dávno pryč. Takovou sadu předpotopního myšlení by ale jeden čekal možná od Havranpírka nebo manžela Ireny Čubírkové, jen ne ve veřejném prostoru roku 2016, ve sportu, který je pod drobnohledem tisíců lidí a ženy jsou jeho přirozenou součástí - na trávníku i v hledišti. Ale ideálně by měly mlčet, pulírovat dům, nebo chodit na ty stadiony alespoň v plavkách. "Rozhodčího bych poslal do pr..." říká Vácha. Proč ne se třeba natláskat tlačenkou do čtyřky?

Když jsou galeje

Na své facebookové stránce má přes padesát tisíc odběratelů, dalších téměř dvanáct tisíc na Twitteru, a to už je hezký počinek k tomu, aby měl Vácha podíl na ovlivňování uvažování dalších.

S podobným kvantem lidí v současnosti běžně, třeba na reklamní bázi, pracují renomované reklamní společnosti. Od všeho ostatního je tu Radka Třeštíková. Vácha takhle dostal od Sparty "za trest" ovlivňovat hlavně myšlení své. Spolu s Koubkem má narukovat na pár tréninků k ženskému týmu Sparty. Trénovat se ženami, to tedy musí být potupa.

Lukáš Vácha
Lukáš Vácha

Hýčkání produktu

Oba si navíc neuvědomili, že tím Ratajové provádí u komise rozhodčích možná tak trochu medvědí službu, jakkoli by soubor Michala Listkiewicze měl být všemi výstupy v éteru neovlivnitelný.

"Tady nejsme v Anglii," vysvětluje Vácha svou příkrost. Člověku se chce napsat: opravdu škoda, že v ní nejsme. Možná by ligový zápas nepískal opilý rozhodčí s inkontinencí. Možná by jiného sudího záhy po stopce nenaverboval léta sestupem ohrožený a zázrakem zachráněný ligový klub. Možná by ve vedení tuzemské fotbalové asociace neseděl člověk s vazbami na obávanou bolševickou Státní bezpečnost. A možná by si některé vzory mladých fotbalových talentů daly více záležet na kultivovanosti svých veřejných vystoupení.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.