ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa
SYNOT LIGA

Jak vyzrát na Plzeň a Spartu? Pavelka a Křapka znají odpovědi

Velikost textu:

Praha - Zatímco se schyluje k největšímu ligovému zápasu roku mezi Spartou a Plzní, trenéři obou klubů přemýšlejí o tom, jak nejlépe vyzrát na svého soupeře. Letenští i Západočeši lize již několik let dominují, přesto v poslední době klopýtli, když obhájce titulu prohrál v Liberci a Viktoria zase doma s Boleslaví. A právě zástupci každého z přemožitelů, David Pavelka a Antonín Křapka pořadu Fotbal extra poskytli odpověď na to, jak lze Plzeň i Spartu porazit.

David Pavelka (vpravo) v utkání se Spartou
David Pavelka (vpravo) v utkání se Spartou

1. Psychická příprava na zápas

Výkonnostní rozdíl mezi Plzní a Spartou a zbytkem klubů v lize je často markantní. A mnohé kluby proto mají z lídrů tabulky pochopitelný respekt. Pokud se však mužstvo dokáže pozitivně psychicky naladit a vytěžit z pozice outsidera, který nemá co ztratit, má větší šanci.

"Trenér nám dal do hlavy takovou dobrou, pozitivní věc, že samozřejmě můžeme prohrát, ale musíme z toho zápasu vyjít jako frajeři," říká David Pavelka. "To znamená, aby ten zápas vypadal dobře, abychom se z toho nepodělali a jít tam bez zbytečného respektu a se Spartou si to rozdat."

Zatímco Pavelka má jako kapitán Liberce plno zkušeností s těžkými zápasy, pro Antonína Křapku byla situace mnohem složitější. Zápas na hřišti Plzně byl pro něj debutem v lize. "Museli jsme si to hlavně srovnat v hlavách, abychom nedělali špatné chyby. Podpořili mě hlavně rodiče, trenér mi taky říkal, abych se z toho nezhroutil. A měl jsem takovou písničku, kterou jsem poslouchal pořád dokola celou cestu do Plzně, a ta mi pročistila hlavu," usmívá se Křapka.


2. Bezchybná obrana

Výkonnostní rozdíl mezi lídry tabulky a těmi ostatními je mnohdy v zápase znát na první pohled. Plzeň i Sparta kombinují na soupeřově polovině a čekají na to, kdy se jim otevře prostor pro klíčovou nahrávku. Týmy proto často musejí zahušťovat střed a bránit soustředěně natěsno.

"Plzeň útočí ve všech hráčích, v ofenzivní fázi zůstávají vzadu jen jeden, dva. I Procházka jako stoper se vytahuje dopředu a pomáhá. Museli jsme proto hrát hodně u sebe, aby tam nepřišly žádné prostrkávačky a zvládli jsme to," cení si dobrého defenzivního výkonu ve Štruncových sadech Křapka.

"Pilař a Petržela jsou výborní hráči v situacích jeden na jednoho, a na ty jsme se proto zaměřili. Honza Kysela Pilaře úplně vymazal, na druhé straně Bóřa [Jan Bořil] Petrželu taky, dokud tam byl. Střídající Thalamy se pak taky chytil a nedával mu moc prostoru, a to bylo rovněž klíčové," popisuje přístup v obraně Křapka.

Plzeň se může spolehnout na góly, které stabilně přicházejí od všech hráčů jedenáctky. Sparta se zase o něco více spoléhá na Davida Lafatu, jehož výběr prostoru v šestnáctce je fenomenální. I když se tedy Letenským nemusí dařit v kombinaci, jejich kapitán je při sebezoufalejším nákopu do šestnáctky nebezpečný a může skórovat.

"Připravujete se na Davida Lafatu, který vám může vstřelit gól víceméně z jakékoliv pozice, ať je průběh jakýkoliv," uznává Pavelka. "Soustředili jsme se proto na to, abychom v každé situaci věděli, kde Lafata je."

Rozdíly se však nemusejí projevit ani v nasazení, ani ve zvolené taktice, ale jednoduše v tom, že horší týmy dělají více individuálních chyb. Těch se lze vyvarovat jen těžko, a pokud to nevyjde, musejí se týmy spolehnout na skvělý výkon brankářů. A ani ti nemusejí stačit na všechno. "Jak jste viděli, Lafata nám stejně gól vstřelil," usmívá se Pavelka trpce.

3. Presink

Přílišný respekt vůči Spartě a Plzni mnohé trenéry vede k tomu, že navádí své svěřence, aby bránili v bloku. Tým tak má větší šanci na to, aby svému soupeři uzavřel prostory pro kombinaci, jenže takový způsob obrany je únavný a vyčerpanost poté plodí chyby.

Liberecký trenér Vavruška se však rozhodl pro jiný přístup - napadat již rozehrávku Letenských. "Sparta asi není úplně zvyklá na to, že by je někdo presoval, soupeři to většinou zaparkují na půlce. Chtěli jsme hrát aktivně a komplikovat rozehrávku, a z toho vyplynuly naše šance i góly," líčí Pavelka.

Ani pasivnější styl hry však nemusí nutně vést tým do záhuby. Když se však celky po dlouhých chvílích bez míče najednou dostanou k balonu, hráči často nevědí, co s ním provést a ztrácejí jej. Tomu se snažili Boleslavští vyvarovat. "Když jsme získali balon, pokoušeli jsme se konstruktivně rozehrát na Mageru, který poté sklepl míč a předal jej nabíhajícím krajním hráčům do rychlých brejků," popisuje Křapka. 

4. Favorit svého soupeře nepodceňuje

Fanouškům Plzně či Sparty se může kolikrát zdát, že jejich mužstva nehrají ideální fotbal, nestává se ale příliš často, že by je ligoví soupeři přehrávali. Minimálně v nasazení, oproti obvyklým předpokladům, jsou si favoriti i papírově slabší soupeři rovni. "Ve Spartě jsou hráči vždy stoprocentně koncentrovaní a ten tlak je na ně obrovský, takže nějaké vypuštění zápasu nepřichází v úvahu," potvrzuje Pavelka.

5. Udržet nervy

Když už ale favorit přece jen ztratí vedení, nebo se do něj jen do poločasu nedostane, mají před sebou papírově slabší soupeři jasný úkol: udržet příznivý stav. Právě postupující únava, anebo jednoduše zlepšený a ofenzivnější přístup soupeře, anebo jednoduše psychické selhání hrají v druhém poločase mnohem větší roli než v prvním.

"Řekli jsme si, abychom takto pokračovali dál a zkusili si co nejdéle stav udržet, protože stav hraje v náš prospěch," popisuje Křapka, co se dělo v kabině Mladé Boleslavi, která do přestávky v Plzni šla za stavu 1:0 ve prospěch Středočechů. "Chtěli jsme zkusit z brejku přidat i další gól, což se nám povedlo a potom už jsme skoro jenom bránili," přidává jednadvacetiletý stoper.

"Moc pokynů tam nebylo," líčí děj v kabině Liberce při zápase se Spartou Pavelka. "Věděli jsme, že jsme museli udržet to, co bylo dobré a museli jsme si vyjasnit pár drobností, které nám skřípaly. Na druhý poločas jsme se akorát nahecovali," říká liberecký kapitán.

5. Štěstí

Mladá Boleslav nakonec vedení 2:1 v Plzni udržela, ale posledních deset minut se musela vypořádávat s množstvím střel na vlastní bránu. Slabším týmům prostě často musí přát štěstí. "Štěstíčko tam určitě bylo," přiznává s úsměvem Křapka. "Ale my jsme do utkání šli kompaktně, se sebevědomím, abychom nedostali gól - a štěstí se k nám přiklonilo."

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.