ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard

Baník získá na podporu mládeže čtyřmilionovou dotaci

Velikost textu:

Ostrava - Fotbalový klub Baník Ostrava nakonec na podporu mládeže, tedy sportovců ve věku od šesti do 21 let, získá dotaci ve výši čtyři miliony korun na půl roku. Podporu klubu schválili městští zastupitelé. Baník přitom usiloval o mimořádnou dotaci ve výši osm milionů korun.

Petr Šafarčík
Petr Šafarčík

Podporou Baníku se zastupitelstvo zabývalo už na svém březnovém zasedání, kdy klub odmítlo podpořit při rozdělování dotací na vrcholový sport a nepřiznalo mu zhruba patnáctimilionovou podporu. Vedení Ostravy to zdůvodňovalo tím, že klub nesplnil při podávání žádosti jednu z podmínek, kterou je bezdlužnost vůči městu.

Klub dlužil městu přes 800 tisíc korun za pronájem stadionu Bazaly. Tento závazek sice dodatečně vyrovnal, ale dotaci přesto nezískal, protože v době podání žádosti podmínku bezdlužnosti nesplňoval. Baník už tehdy avizoval, že bude usilovat o mimořádnou dotaci osm milionů korun, o niž nakonec požádal. Rada města nakonec navrhla dát Baníku poloviční částku, což schválili i zastupitelé.

"Je to těžké se rozhodovat u subjektu, který nesplní v žádostech formální věci a je vyřazen z dotačního systému," uvedl při schvalování dotace náměstek primátora Lumír Palyza. Vysvětlil, že pokud by klubu byla poskytnuta plná výše dotace, mohl by tak vzniknout precedens. "Při diskuzi o tom, jak podporovat tento subjekt z hlediska mládeže a této dotace, se v radě našla podpora pro částku čtyři miliony korun," vysvětlil Palyza.

Náměstek primátora Ostravy Lumír Palyza
Náměstek primátora Ostravy Lumír Palyza

Vztahy mezi klubem a městem nejsou v poslední době ideální

Palyza v minulém týdnu oznámil, že vedení města podezírá fotbalový klub ze zneužití dotace. Obrátilo se proto s podnětem k prošetření na okresní státní zastupitelství. V roce 2013 totiž klub získal od města dotaci na podporu mládeže do 26 let ve výši 20 milionů korun, kontrola ale ukázala, že část prostředků ve výši 355 tisíc korun byla použita neoprávněně. Palyza tehdy uvedl, že podle podkladů, které město dostalo, se za peníze nakupovaly například příbory na sekretariát, nosiče mobilních telefonů do aut či se platily pohonné hmoty lidem, kteří s klubem nemají nic společného. Klub podle Palyzy sporné peníze již městu vrátil.

Mluvčí Baníku Regina Jandová k tomu minulý týden řekla, že klub počká až na uvážení policie, zda se vůbec bude tímto podnětem zabývat. "U celého procesu od podání žádosti až po vyúčtování byli zástupci magistrátu, kteří průběžně kontrolovali vyúčtování dotace a neshledali žádné chyby, což potvrzuje protokol, který máme k dispozici," uvedla Jandová.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.