ČTsport

ČTsport
pondělí 20. srpna 2018 Bernard

Komise rozhodčích: Jílek Spartu nepoškodil, v Hradci se penalta pískat neměla

Velikost textu:

Praha - Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR se postavila za sudího Jana Jílka, na kterého si po sobotní prohře 1:2 v Liberci stěžovalo vedení Sparty. Naopak podle ní chyboval Miroslav Zelinka, jenž v duelu Hradce Králové s Příbramí (2:3) chybně nařídil penaltu ve prospěch hostů.

Rozhodčí Jan Jílek
Rozhodčí Jan Jílek

Sparta si stěžovala na dva momenty. Ve 20. minutě se dožadovala penalty za ruku domácího Karišika a v 64. minutě podle ní předcházel rohovému kopu faul libereckého Pavelky na Holka. Podle komise však Jílek v obou případech postupoval správně.

"Karišik ve vlastním vápně nezahrál rukou úmyslně. Obránce se snažil prudce vystřelený míč z krátké vzdálenosti zasáhnout nohou, přitom jej míč trefil do ruky. Ruka byla v přirozené pozici, nešla proti míči, Karišik nezvětšoval objem svého těla, aby tak zabránil míči v letu za jeho záda, a snažil se otočením těla dotyku míče s rukou vyhnout," uvedla komise v prohlášení.

"V případě souboje Pavelky a Holka v situaci, která předcházela nařízení rohu, ze kterého domácí podruhé skórovali, rozhodčí rovněž postupoval správně. Útočící hráč Pavelka zahrál dovoleným způsobem tělem a nedopustil se přestupku. Jílek posoudil souboj v souladu s nasazeným metrem, který dodržel v průběhu celého utkání," přidala k druhé situaci.

Zelinka v záchranářském souboji poškodil Hradec Králové

Chyby se naopak dopustil Zelinka, když Hradci v 53. minutě za ruku ve vápně po druhé žluté kartě vyloučil obránce Plašila a nařídil penaltu. Příbramští z ní snížili na 2:1 a dvěma góly v přesilovce obrat dokonali. Domácím se tak ještě víc vzdálila vidina záchrany.

"Jednalo se o střelu z krátké vzdálenosti, bránící hráč v podstatě letícímu míči uhýbal, instinktivně se otáčel s rukama před tělem v přirozené poloze a nijak nezvětšil objem svého těla. Pokutový kop byl nařízen chybně na základě pokynu asistenta rozhodčího," uvedla komise.

Pozastavila se také nad narůstající kritikou ze strany klubů a hráčů. "Ohrazujeme se proti tomu, aby hráči a kluby přesouvali veškerou odpovědnost za své výkony a dosažené výsledky výhradně na stranu rozhodčích prostřednictvím médií. Registrujeme veškeré námitky či podněty klubů k výkonům rozhodčích a v případě prokázání jejich pochybení postupujeme standardním způsobem, mezi který patří například i omezení delegací," napsala komise.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.