ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan

Rajtoral se bál konce kariéry, únavový syndrom ale překonal

Velikost textu:

Plzeň - Plzeňský fotbalista František Rajtoral podruhé v kariéře přemohl únavový syndrom. Zákeřná nemoc ho v létě postihla znovu po šesti letech a pravý obránce či záložník přiznal, že se mu hlavou honily i myšlenky na konec kariéry. S onemocněním se ale úspěšně popral a na konci podzimu se vrátil do sestavy Viktorie. Cítí se už naprosto v pořádku a věří, že s Plzní na jaře vybojuje ligový titul.

František Rajtoral z Plzně
František Rajtoral z Plzně

Rajtoral prvně trpěl únavovým syndromem v roce 2008, kdy ještě působil v Ostravě. Nepříjemná nemoc se mu v létě znovu ozvala. "Trochu jsem na sobě cítil, že se mi vrací něco podobného, co jsem měl v Ostravě. Nechtěl jsem si to úplně připustit a pořád jsem to natahoval. Pak už to došlo do stadia, kdy jsem si prostě musel dát odpočinek a vypnout. Taky mě postihlo svalové zranění. Pak už začala doba léčení," řekl Rajtoral.

Na úvod podzimní části nastoupil v červencovém Superpoháru na Spartě a dál už to nešlo. "Nepřišlo to hned. Něco jsem cítil už možná v přípravě, ale nechtěl jsem si to připustit. V Superpoháru už jsem to táhl a zjistil jsem, že už to dál nejde," podotkl Rajtoral. "Když mě to znovu postihlo, tak jsem na začátku přemýšlel, že i s fotbalem skončím. Lidé, co normálně pracují, končí na invalidních důchodech. Když už jsem to zažil jednou, tak si říkám, že je to konec. Ale není," pousmál se.

Letošní únavový syndrom byl podle něj horší než před šesti lety. "Když jsem měl zkušenost poprvé, myslel jsem si, že jsem na to nachystaný, ale v žádném případě ne. Určitě to bylo horší podruhé, ale naštěstí to trvalo kratší dobu," srovnal Rajtoral. "Popasoval jsem se s tím. Moc mi pomohla rodina, přítelkyně, Viktorka Plzeň, kluci v kabině, majitel klubu i trenéři. Teď jsem zpátky a věřím, že budu hrát fotbal co nejdéle. Snad se mi to nevrátí," přál si Rajtoral.

Momentálně se už cítí naprosto v pořádku. "V plné síle jsem už měsíc. Trénuji třikrát víc, abych se vrátil," podotkl Rajtoral, který dříve patřil k nejlepším hráčům Plzně a nasbíral i čtrnáct startů v reprezentaci. "Já už jsem se do vrcholové formy vrátil. Myslím, že mám ještě lepší formu, než jsem měl dřív," řekl s úsměvem.

Přesto nečekal, že se vrátí na trávníky ještě na podzim. Trenér Miroslav Koubek ho nejprve nasadil na poslední minuty pohárového zápasu s Hradcem Králové a duelu s Bohemians 1905 a v posledním utkání ligového podzimu v Jablonci už odehrál závěrečných šestnáct minut. "Nečekal jsem, že se dokážu vrátit ještě na podzim. Nebylo to v plánu, měl jsem od klubu všechen čas na to, abych se dal dohromady. Jsem moc rád, že mi trenér dal šanci. Těším se na zimní přípravu, tam půjdu v plné síle," řekl Rajtoral.

V Jablonci se dokonce podílel v druhé minutě nastavení na vítězném gólu, který udržel Plzeň v čele tabulky. "Myslím, že Romera chtěl odkopnout míč nebo ho nastřelit do mě, aby to šlo do autu. Podařilo se mi to ale trošku se štěstím tečovat, pak se to udrželo, dal se balon do vápna a Radim Řezník to dobře uklidil," popsal Rajtoral. "Je to sladký návrat. Máme čas se připravit na jaro a věřím, že získáme titul," dodal.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.