ČTsport

ČTsport
neděle 23. září 2018 Berta

FAČR chce bojovat proti nelicencovaným trenérům, trnem v oku je jihlavský Kučera

Velikost textu:

Praha – Do boje proti trenérům, kteří bez potřebné licence vedou ligové celky, hodlá vyrazit Fotbalová asociace ČR (FAČR). Stává se totiž, že kluby nařízení obchází a jako hlavního kouče uvádějí jinou osobu než tu, jež mužstvo ve skutečnosti vede. Trnem v oku je technickému řediteli FAČR Dušanu Fitzelovi především Roman Kučera, který stojí za nedávným jihlavským zmrtvýchvstání.

Roman Kučera (vlevo) a Josef Jinoch
Roman Kučera (vlevo) a Josef Jinoch

"Jsem zásadně proti tomu, aby se skutečný trenér označoval za vedoucího mužstva a podobně," prohlásil předseda FAČR Miroslav Pelta. "Na výkonném výboru jsme to řešili a vyzvali jsme naše právní oddělení, aby připravilo úpravu legislativy platnou k 1. lednu 2015. Kdo bude pravidla obcházet, dostane už za to sankci, protože takhle to dál nejde," řekl.

V současnosti hned tři ligové kluby – Jihlava, Ostrava a Hradec Králové – vede trenér bez potřebné licence. Oficiálně je vždy jako kouč uváděn někdo, kdo licenci má a v týmu plní jinou úlohu. V Ostravě je hlavním trenérem Martin Svědík, ale oficiálně jako trenér vystupuje kouč brankářů Tomáš Bernady. Podobná situace je v Hradci Králové. Bohuslavu Pilnému rovněž chybí potřebná kvalifikace, a tak ho při oficialitách zastupuje sportovní ředitel Róbert Barborík.

V Jihlavě vede tým Roman Kučera, ale jako trenér je uváděn sportovní ředitel Josef Jinoch. Kučera sice během svého krátkého působení u týmu Jihlavy ukázal své schopnosti, beznadějně poslední tým okamžitě naladil na vítěznou vlnu a Vysočina pod jeho vedením stoupá tabulkou, má ale licenci jen na trénování mládeže a správně nemůže v lize dělat ani asistenta.

"Je to výborný trenér, o tom není sporu. Potvrzuje to v mládeži, kde spolupracujeme. Jediný problém je v tom, že nemá licenci a správně nemůže dělat ani asistenta. Kdyby licenci měl, tak nevidím jediný problém, aby byl ligovým trenérem, protože schopnosti na to má. Jde o to, že jako svaz musíme tlačit na dodržování pravidel," uvedl Fitzel.

Institut trenérské licence neexistuje pro nic za nic. Má garantovat sadu dovedností a znalostí potřebnou pro práci trenéra. Jestli se tak ve skutečnosti děje, je samozřejmě otázkou. "Já bojuji za to, aby v lize trenéři měli licenci. Dávám podněty i na disciplinárku. Je třeba, aby se k tomu FAČR postavila razantněji," prohlásil Fitzel během workshopu Synot ligy pro novináře.

Problém "řeší celá Evropa"

Problémem se v říjnu zabývala i disciplinární komise na podnět vedení profesionálního fotbalu. Řízení však zastavila právě proto, že se chystá legislativní úprava a pouze vyzvala kluby, aby pravidla striktně dodržovaly. Tuto problematiku řeší celá Evropa a zabývá se tím i UEFA.

"Hodlají nařídit zákonné povinnosti trenéra a na základě toho se bude dát trenér identifikovat. Když tam bude sedět jak pecka a všechno bude dělat asistent, tak se odhalí skutečný trenér a bude se to řešit," řekl Fitzel.

Ve Španělsku nedávno suspendovali na tři měsíce francouzskou legendu Zinédina Zidana za to, že bez potřebné licence vede rezervu Realu Madrid. Soud mu následně trest dočasně zrušil. Ve Francii za podobné provinění bere vedení ligy klubům 50 tisíc eur (asi 1,4 milionu korun) z bonusů za televizní práva za každý zápas s členem realizačního týmu bez potřebné licence. "Jeden klub takhle přišel za sezonu o půl milionu eur (asi 14 milionů korun)," řekl prezident Unie českých fotbalových trenérů Verner Lička.

Podle současných předpisů může trenér bez potřebné licence vést ligový tým pouze měsíc, což je ochranná lhůta, která má umožnit klubům v klidu vyřešit situaci po odvolání trenéra. V Jihlavě Kučera nastoupil na konci září, Hradci vyprší termín o tomto víkendu a v Ostravě je Bernady uváděn jako trenér už od dubna.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.