ČTsport

ČTsport
pátek 17. srpna 2018 Petra

Příbram otevřela fotbalovou akademii, jako jediná může čerpat dotace

Velikost textu:

Příbram – Doposud se o příbramském fotbalovém klubu hovořilo spíše v souvislosti s diskutabilními rozhodnutími rozhodčích než jako o líhni nových talentů. Středočeský klub se přesto stává prvním celkem u nás, který otevřel fotbalovou akademii s oficiálním statutem ministerstva školství. V českém fotbale mají tradici podobné projekty Slovácka, Mladé Boleslavi či v Hradci Králové, ty však zatím nemají oficiální status akademie, což jim – na rozdíl od Příbrami - neumožňuje čerpat dotace. 

Prezident příbramského klubu Jaroslav Starka
Prezident příbramského klubu Jaroslav Starka

Projekt příbramské fotbalové akademie vedl bývalý poslanec a ministr školství Josef Dobeš, který se nyní stal ředitelem a předsedou správní rady akademie, jež zahájí svou činnost od nové sezony. Ze vzniku fotbalové akademie v Příbrami se radoval i jeho nástupce na ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek.

"Velmi vítám takový projekt. Potřebujeme stáhnout daleko více dětí ke sportu, protože populace tloustne. V Příbrami byl navíc problém s kriminalitou mládeže. Podobné projekty budu určitě podporovat," řekl při slavnostním otevření akademie Chládek.

přehrát video
Příbram má novou fotbalovou akademii

Fotbalový klub navázal spolupráci se čtyřmi příbramskými středními školami, které budou zajištovat výuku hráčů. "Jsme jediní, kdo nabízí ubytování a tréninkové možnosti, jídelnu, studovnu a dopravu do školy přímo v areálu klubu. Nikdo to nemá takto sloučené. Dalším aspektem je denní režim. Ten mají kluci stanovený od snídaně přes školu, speciální studium angličtiny, tréninky až do večera," uvedl generální ředitel příbramského klubu Petr Větrovský.

Příbram ale nemá být konečnou. Fotbalová asociace má velké plány, další akademie mají následovat. "Náš plán je, aby podobnou akademii měl každý ligový klub. Chystáme i dvě národní akademie. Jednu v Čechách a jednu na Moravě," řekl místopředseda Fotbalové asociace ČR Roman Berbr. 

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.