ČTsport

ČTsport
neděle 21. října 2018 Brigita

Ve fotbalové lize se budou nově počítat asistence

Velikost textu:
aktualizováno 9. 10. 2013 20:14

Praha - První fotbalová liga rozšířila své statistiky. Rozšíření statistik připravila Ligová fotbalová asociace ve spolupráci s komisí pro historii a statistiku fotbalové asociace. Hráčům se tak začaly oficiálně počítat asistence při gólech, přibylo také bodování a křížové statistiky. Asistence se fotbalistům skórujícího týmu připisují i v případě, že jde o vlastní trefu.

Pavel Horváth
Pavel Horváth

Přehled zahrnuje nejen aktuální ročník, ale mapuje dění už od úvodní sezony samostatné ligy 1993/94. Historicky nejvíc asistencí si připsal plzeňský kapitán Pavel Horváth, který přihrál na 104 branek. Za ním figurují Marek Kulič, Rudolf Otepka a Martin Lukeš.

V aktuální sezoně jsou zatím nejlepšími asistenty s šesti gólovými přihrávkami olomoucký Jan Navrátil, teplický Jan Krob a sparťan Bořek Dočkal. Tomu se započítala i asistence při vlastním gólu slávisty Milana Bortela při pražském derby.

Novinkou je také bodování hráčů. Za vstřelený gól si hráč připíše dva body, za asistenci jeden. V historické tabulce vede bývalý sparťanský kanonýr Horst Siegl se 307 body, brzy dostihnout ho však může nynější letenský kapitán David Lafata, který ztrácí na první místo 22 bodů. Křížové statistiky umožňují například porovnání jednotlivých týmů a hráčů a jejich bilanci s ostatními logovými kluby.

Nejlepší asistenti v samostatné historii:

1. Pavel Horváth - 104
2. Marek Kulič - 71
   Rudolf Otepka - 71
   Martin Lukeš - 71
5. Pavel Verbíř - 68
6. Stanislav Vlček - 64
7. Karel Poborský - 56

V nadcházejících dvou měsících se mohou fanoušci těšit také na pouť trofeje pro vítěze první fotbalové ligy po republice. Pohár začne svou cestu ve středu v mistrovské Plzni za asistence Horvátha a zavítá postupně do všech šestnácti klubů, které hrají nejvyšší soutěž. Jako poslední budou mít trofej v prosinci k dispozici Bohemians Praha 1905, poté pohár svou pouť, takzvanou "Trophy Tour", zakončí a vrátí se zpět do Plzně.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.